Türkiye Doğu Akdeniz sahillerinde bulunan ölü ve genç caretta caretta bireylerinin yaş dağılımı
Age distribution of the dead adults and juvenile individuals of sea turtles (Caretta caretta) which finding at Turkey Eastern Mediterranean sea coasts
- Tez No: 283063
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ERGENE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Türkiye' de nesli tehlike altında olan Caretta caretta'ların çoğunlukla ömür uzunluğu ve ölüm oranı bilinmemektedir. Doğu Akdeniz kıyılarına 2006- 2009 yılları arasında (Ağyatan, Kazanlı, Alata) ölü olarak vurmuş olan 51 Caretta caretta örneğinin ön üyeleri, yaş dağılımlarını belirlemek amacıyla incelenmiştir ve düz karapas boyu ölçümleri ile vücut büyüklükleri belirlenmiştir. Caretta caretta' nın yaş belirlemesi humerus kemiğinden enine kesit olarak büyüme halkalarının incelenmesini içeren iskelet kronolojisi yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Ortalama düz karapas boyları 30-73 cm arasında ölçülmüştür. Caretta caretta' ların yaşları 14-30 arasında değişmektedir. Bu yaşlar arasında yıllık büyüme oranının 2, 812 cm olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Longevity and death rate of most individuals of the threatened species Caretta caretta is not known in Turkey. The left humeri of 51 dead Caretta caretta individuals collected from some eastern Mediterranean coasts (Ağyatan, Kazanlı, Alata) between 2006-2009 were examined in order to determine their body size and age distributions. The age of Caretta caretta was determined by applying skeletochronological method which includes the examination of growth rings by taking a cross section of humerus bone. The mean of straight carapace lenghts of C. caretta were between 30 and 73 cm. The ages of dead (strand) C. caretta was ranged between 14 and 30 years. Annual growth rate of C. caretta at these ages was determined as 2, 812 cm.