Clarias gariepinus (Burchell, 1822)'un iki farklı populasyonunda mikrosatellit lokusların karşılaştırılması
Comparision of microsatellite loci in two different populations of Clarias gariepinus
- Tez No: 283064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada Hatay bölgesinde yer alan Asi ve Mersin bölgesinde Göksu Nehir'lerinde yetiştiriliciliği yapılan Clarias gariepinus bireylerinin genetik polimorfizmi araştırıldı. Mikrosatellit lokuslar Cga01, Cga02, Cga03, Cga05, Cga06, Cga09 ve Cga10 ayrı ayrı PZR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) ile çoğaltılarak karşılaştırıldı. Cga01 ve Cga02 lokusları için yaklaşık 100 bç (baz çifti); Cga05 ve Cga09 lokusları için yaklaşık 200 bç; Cga06 ve Cga10 lokusları için yaklaşık 150 bç uzunluğunda DNA bantları elde edildi. Cga03 lokusu her iki populasyona ait bireylerde çoğaltılamadı. Araştırılan mikrosatellit lokuslarının Asi ve Göksu bireyleri arasında DNA uzunluğu bakımından bir farklılık göstermediği bulundu. Mitokondriyal DNA'nın PZR ile çoğaltılan ND1 bölgesi için Asi ve Göksu bireyleri için 100 bç uzunluğunda ve beklenenden daha kısa bir DNA bandı elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this present study, individuals of two different cultuvates of Clarias gariepinus species living in the Orontes river of Hatay regoin and Göksu river of Mersin region were genetically analized. Nucleer DNA microsatellite loci Cga01, Cga01, Cga05, Cga06, Cga09 ve Cga10 were separately amplified and compared. Cga01 ve Cga02 loci amplification resulted in approximately 100 bp DNA fragment; for Cga05 ve Cga09 loci app. 200 bp; for Cga06 ve Cga10 loci 150 bp DNA fragment were obtained. Cga03 locus amplification for both populations was not succesfull. DNA length polimorfism for all analized microsatellite loci did not show any difference. For Mitochondrial DNA analysisi amplified ND1 gene region resulted in 100 bp DNA fragment for both Orontes and Göksu induviduals.