Eskişehir ili Kırka florası üzerinde çalışmalar
The flora of Kirka (eskişehir)
- Tez No: 283094
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ SAVAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Kırka (Eskişehir) ve Çevresinin florası incelenmiştir. Bitki örneklerinin değerlendirilmesi sonucunda 68 familya'ya ait 280 cins ve bu cinslere ait 457 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Bu taksonların 52'si endemik olup, endemizm oranı % 11'38 dir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımları ve oranları ise; % 12.36'sı İran-Turan (57 takson), % 9.76'sı Akdeniz (46 takson), % 5.22'si Avrupa-Sibirya (25 takson), % 0.87'si Öksin (4 takson) ve % 71.22'i geniş yayılışlı veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyen (325 takson)'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, the flora of Kırka (Eskişehir) has been studied. 68 families, 280 generea, 457 species and subspecies taxa have been found on the studied field. 52 of these taxa are endemic and endemism ratio is 11,38 %. Distribution and ratio of taxa according to phytogeographic regions are 57 taxa Irano-Turanian element with a ratio of 12.36 %, 46 taxa Mediterranean element with a ratio of 9,76 %, 25 taxa Euro-Siberian element with a ratio of 5,22 % and 4 taxa Euxine element with a ratio of 0,87 %. Besides, 325 taxa have been identified as multi-regional or of unknown-phytogeographic origin with a ratio of 71.22 %.