Mermer fabrikaları toz atıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of waste dusts of marble factories
- Tez No: 283114
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde madencilik sektörünün ortaya çıkardığı atıklar, bunların azaltılması ve geri kazanım uygulamalarıyla ilgili çalışmalar birçok araştırmaya konu olmaktadır. Özellikle doğal taş sektörünün kesim atıkları birçok araştırmacıyı bu konuya yönlendirmektedir. Yapı uygulamalarında sıkça kullanılan mermer, kesimi sırasında çıkan atıklar nedeniyle önemli ölçüde katı atık çıkaran bir endüstri kolu durumundadır. Günümüzdeki çevre bilincinin gelişimi ve dolgu sahalarındaki maliyetler nedeniyle mermer kesim tozlarının geri kazanımı ile ilgili önemli araştırmalar yürütülmektedir.Bu çalışmada mermer kesiminden toz olarak çıkan atıkların cam suyu kullanılarak sıkıştırılabilirlikleri incelenmiştir. Bu amaçla filtre pres keki olarak alınmış kesim atıkları kurutulmuş ve topaklar dağıtılarak mermer tozu elde edilmiştir. Farklı oranlarda cam suyu kullanılarak presleme tekniği ile numuneler üretilmiştir. Numunelerin üretilmesi için bazı serilerde seyreltik cam suyu da kullanılmıştır. Farklı bir numune serisi olarak yine atık bir malzeme olan silis dumanı mermer tozuna ilave yapılarak numuneler üretilmiştir.Sonuç olarak camsuyunun (sodyum silikat) uygun karıştırma yöntemi kullanılarak mermer tozuna katılmasıyla, mermer tozunun kolayca sıkıştırılabildiği görülmüştür. Camsuyunun atmosferle ilişkisine bağlı olarak meydana gelen hidratasyon neticesinde, mermer tozlarını önemli sağlamlıkta birbirine bağladığı gözlenmiştir. Cam suyu miktarındaki artış ile elde edilen preslenmiş ürünlerin fiziksel ve mekaniksel özelliklerinde iyileşme gözlenmiştir. En yüksek katkı değeri olan %7 değerinde, maksimum mukavemet değeri olan 16,17 MPa değerine ulaşılmıştır. Bu değer ise bu yöntemle üretilebilecek ürünlerin yapı sektöründe birçok alanda alternatif malzeme olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today waste materials from mining industry, waste minimization techniques and recycling strategies are important research fields for several researchers. Especially sawing dusts from natural stone industry play an important role for the investigations. Marble industry, which produces the basic construction elements for buildings, also produces important amount of waste material. Due to the increasing awareness on environment and increasing cost of land filling, there is an important effort for the recycling of marble sawing dust.The main objective of this study is to investigate the compression ability of marble sawing dusts with water glass (sodium silicate). For this purpose; firstly filter cake of marble sawing dust were dried and then de-agglomerated by mechanical processing. Different sample series were produced by pressing technique using different amount of water glass addition. Diluted water glass was used for some tests. Some test series were performed by replacing some part of marble dust with silica fume which is an another inorganic waste material.As a conclusion, easy compaction properties of marble dusts were observed when water glass is mixed with marble dust by proper mixing technique. Depending on the hydratation of the water glass during atmospheric exposure, good bonding of marble powders to each other was observed. Physical and mechanical properties of the samples increased by increase in the water glass addition amount. Maximum compressive strength of 16,17 MPa value was measured for the sample series which contains maximum water glass addition of 7 %. Physical and mechanical properties of the samples shows that obtained products may be used in the construction industry as an alternative materials for several field.