İstanbul-Belgrad Ormanı'nda odunsu bitkilerde tespit edilen parazit funguslar
The parasitic fungi of woody plants in İstanbul-Belgrad Forest
  1. Tez No: 283121
  2. Yazar: SABİHA ACER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KÜÇÜKOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, Mart 2008-Kasım 2009 tarihleri arasında İstanbul-Belgrad Ormanı'nda bulunan odunsu bitkiler üzerindeki parazit fungusları belirlemek amacıyla yapılmıştır. Vejetasyon dönemlerinde yapılan arazi ve laboratuvar çalışmaları ile toplam 198 adet konukçu örneğinin 53'ünün funguslar tarafından enfekte edildiği tespit edilmiştir. Bu örnekler üzerinde yapılan incelemeler sonucu toplam 44 tür belirlenmiştir. Teşhis edilen türlerin 14'ü Ascomycota, 30'u ise Basidiomycota şubelerine dahildir.Yüksek Lisans çalışması sonucunda 19 parazit fungus türü İstanbul-Belgrad Ormanı'nda ilk kez tespit edilmiştir. Bunlardan 3 tür; Apiognomonia errabunda (Roberge ex Desm.) Höhn., Venturia crataegi Aderh. ve Venturia saliciperda Nüesch ülkemiz mikoflorası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted between March 2008 and December 2009 to determine the parasitic fungi distributed on the woody plants of Istanbul-Belgrad Forest. During the field study which has been executed through the vegetation period of the year, 53 out of 198 host plants were determined to be enfected by fungi species. As a result of the laboratory investigations these samples, 44 fungi species were identified of which 14 of them belong to Ascomycota and 30 of them belong to Basidiomycota.19 parasitic fungi are recorded for the first time in Istanbul-Belgrad Forest by this Msc Thesis. Three of these; Apiognomonia errabunda (Roberge ex Desm.) Höhn., Venturia crataegi Aderh. and Venturia saliciperda Nüesch are the new records for the mycoflora of Turkey.