Dilovası Organize Sanayi bölgesi (Gebze-Kocaeli)' ndeki ağır metal kirliliğinin bitkiler üzerine etkisi
Heavy metal pollution in Dilovasi Organized Industial zone (Gebze-Kocaeli) and effects on plants
  1. Tez No: 283123
  2. Yazar: SELDA YAZILAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLRİZ BAYÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamızda, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi' ndeki ağır metal kirliliğinin saptanması amaçlanmış, bu doğrultuda fitoremediasyon ve/veya ekorestorasyonun uygulanabilirliği araştırılmıştır. Belirlenen 4 farklı istasyondan ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde, bitki ve toprak örnekleri alınmıştır. Çalışma alanından toplanan bitki ve toprak örneklerinde ağır metal analizleri yapılmıştır. İncelenen ağır metaller Cd, Pb, Cu, Ni ve Cr' dur. Ayrıca bitki örneklerinde klorofil ve prolin içeriği, toprak örneklerinde zenginleştirme faktörü (ZF) belirlenmiştir.Toprak örneklerinde Cr elementinin 4. bölgede, Ni elementinin 1. ve 3. bölgede fitotoksik düzeylerde birikim yaptığı saptanmıştır. ZF sonuçlarına göre birçok bölgedeki kirlenmenin antropojenik kökenli olduğu belirlenmiştir.Bitki örneklerinden Ficus carica L., Robinia pseudoacacia L. ve Rubus canescens DC. türlerinin özellikle Ni ve Cr ağır metalini fitotoksik düzeylerde biriktirdiği tespit edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda bu türlerin toleranslı ve biomonitör özellikte olabileceği, ve kirlenmiş alanların ekorestorasyonunda kullanılabileceği düşüncesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to detect the heavy metal pollution and the applicability of phytoremediation and /or ecorestoration in Dilovasi Organized Industrial Zone. Plant and soil samples were collected from the four different identified stations in spring and autumn seasons. Cd, Pb, Cu, Ni and Cr concentrations were detected in the collected samples. In addition, chlorophyll and proline contents of the plant leaves and also enrichment factors (EF) of the soils were determined.Acumulation of Cr and Ni elements in the soil samples of site 4 and sites 1 and 3 was observed in phytotoxic levels, respectively. According to the EF results we have found that the pollution of these sites has anthropogenic origin.Among the plant samples, Ficus carica L., Robinia pseudoacacia L. and Rubus canescens DC. species have accumulated phytotoxic levels of Ni and Cr. In accordance with the data obtained, these plants may be thought as tolerant and biomonitor species and can be used in the ecorestoration of the contaminated sites.