Dilovası beldesi çevre bilgi sisteminin oluşturulması
Designing an environmental system for Dilovası region
- Tez No: 121294
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Teknolojik ve toplumsal gelişmede en önemli faktör bilgi birikimidir. Üniversite ve diğer araştırma kuruluşlarında devlet kurumlarında ve özel sektörde geleneksel yöntemin ve bilgisayar teknolojisi ile yapılan bilimsel araştırma ve üretim sonuçlan, bireysel veri tabanlarında ve kağıt ortamlarında saklanmakta, merkezi kütüphanelerde konulsa da yaygın kitleye erişimi zorlaştırmaktadır. Çağdaş özelliklere sahip bilgisayar donanımı ve coğrafi bilgi sistemleri ortamında ulusal ve uluslararası standartlardaki coğrafi veri tabanlarında güncelliği korunan tüm veriler ülke çapında tüm araştırıcı ve kullanıcılara açık olmalıdır. Günümüzün endüstriyel kuruluşlarını ve bunların çevrede meydana getirdiği kirliliği izleyebilmek adına coğrafi bilgi sistemine dayanan çevre bilgi sistemleri geliştirilmektedir. Bu çalışmada Marmara Bölgesinin Dilovası Beldesinin Çevre Bilgi Sisteminin kurulması amaçlanmıştır. Türkiye ekonomisinin yaklaşık %75' ini içinde barındıran Marmara Bölgesi' ne ait veri/bilgi kapasitesinin günümüz koşullarında toplanması çok zordur. Bu nedenle önemli bir sanayi beldesi olan Dilovası örnek bir bölge olarak seçilmiştir. Çevreyle ilgili bilgilerin derlenmesi, toplanması ve işlenmesi için grafik tabanlı bir bilgisayar sistemi geliştirilmiştir. Bu sistem, toplanan çevre bilgilerine coğrafi ortamda da ulaşılmasını, derlenmesini ve sorgulanmasını gerçekleştirebilmektedir. Geliştirilen bu sistem ek olarak girilecek her bilgiyi güncelleştirmeye imkan verecek şekilde hazırlanmıştır. Çevre Bilgi Sisteminin faaliyete geçmesiyle;. Çevre yönetimi daha etkin bir hale gelecektir. Örneğin, ÇED raporlarının hazırlanması için gerekli çevresel bilgilere hızlı ve doğru ulaşım sağlanacaktır.. Olası çevre felaketleri karşısında önceden. önlem alınabilecektir. Örneğin, çevresel kirleticilerin izlenmesiyle sınır değerlere ulaşmaları halinde önceden önlem alınması sağlanacaktır.. Geleceğe yönelik çevre planlan yapılabilecektir. Mevcut verilerden hareket ederek herhangi bir bölge için simülasyon yardımıyla geleceğe yönelik çevre kirlilik (hava, su, toprak vb.) profili çıkartılabilir ve önceden çevre planlaması yapılabilir.
Özet (Çeviri)
*7 S“» *T *f: iri SUMMARY V^;İV ^i^'”Today, keeping data resources and making easy access pathways to these resources have become very important for technological and social development of mankind. Until now, the results of scientific research and production by universities, research centers, state enterprises and private companies have been kept in separate databases and on paper hardcopies. This makes very hard to access general information. However, technological developments in computer software and reforming of geographical information systems can lead easy access to national and international database standards. Nowadays, environmental information systems based on geographical information systems are being developed to monitor environmental effects of industrial estates and natural causes. In this work, the design of environmental information system of Dilovasi industrial estate in Marmara region was targeted. It is very difficult to collect information and to form database file system of Marmara region, which have the %75 economic potential of Turkish industry. Therefore, an important industrial estate of Marmara region was chosen as a model development. A graphic based computer software was developed to collect and process environmental information related to the industrial estate. This system is capable of collecting, processing and querying of environmental information using geographical information system. So that it is possible to add and update any additional information throughout the system at any time. This work has managed to ease the lack of environmental information and access this information easily by everyone to prevent possible environmental disaster in the industrial estate.