Nanoteknolojik bir ilaç olan sutent'in kanser hücrelerinin proliferasyonuna etkisi
The effect of nanotechnological medicine sutent on proliferation of cancer cells
- Tez No: 283126
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET R. TOPÇUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Onkoloji, Biology, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kanser tedavisinde kemoterapi, cerrahiden sonra en önemli tedavi yöntemlerinden biridir. Ancak bu yöntem kanser tedavisinde her zaman etkili olamamaktadır. Çünkü kemoterapi ilaçları etki edeceği doku veya bölgeye giderken bazı biyolojik ve kimyasal değişikliklere uğramaktadır, bu değişiklikler organizmada zararlı etkilere neden olmakta, hedefe yönelik tedavi eksik kalmaktadır. Bu noktada nanoteknoloji bilimi yardımımıza koşmaktadır. Nano ölçekli moleküller üretilerek hedefe yönelik tedavide çok büyük adımlar atılmıştır. Özel reseptörleriyle tümöre bağlanıp, tümörün damarlaşmasının dolayısıyla oksijenlenmesinin, tümör büyümesinin, tümör metastazının önüne geçilmesinde büyük adımlar akıllı ilaç olarak adlandırılan nanoilaçlarla sağlanmaktadır. Bu ilaçlardan olan Sutent' in kanser hücrelerinin kinetiği üzerindeki etkisi incelenmiştir.Sutent'in uygulandığı HeLa hücre kültürlerinde optimum doz seviyesi olarak belirlenen 10 µM konsantrasyonunda özellikle 72.
Özet (Çeviri)
Chemotheraphy is one of the most important methods after surgery in cancer treatment. But this method could not be effective every time. Because chemotherapy drugs are exposed to some biological and chemical changes while they are moving to target tissue or region these changes cause harmful impacts in organism and treatment mires down. In this point nanotechnology science succor. Big steps have been taken for targeted treatment by producing nano scaled molecules. With special receptors nanotechnologic drugs are binded to the tumor and prevent vascularization so oxygenation. These big steps that prohibits tumor metastases are achieved by nanodrugs named as smart drugs. The effects of Sutent on kinetics of cancer as one of these drugs has been examined.In HeLa cell cultures exposed to Sutent, increase in apoptosis index of cells, decrease in mitotic index and slow down in proliferation has been determined at the optimum dose level of 10 µM concentration especially at 72nd hour.