Çift hassasiyetli hidrojel hazırlanması ve ilaç taşıyıcı sistemlerde kullanılması
Preparation of dual-sensitive hydrogel and use in the drug carrier systems
- Tez No: 1016907
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEHRA AROĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Kimya Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda tıp ve ezacılık endüstri alanında biyomalzemeler ve yeni yöntemler geliştirerek bu alanlarda çok çalışmalar yapılmıştır. Nanoteknolojik yöntemler ve nanopartiküller kullanarak, ilaç taşıyıcı sistemlere yeni özellikler katmakta bulunmuştur. Bu yeni özellikler ilacın hedef bölgeye doğrudan ulaşmasını sağlar, ilacın olumsuz yan etkilerini azaltır veya tamamen ortadan kaldırır. Bu çalışmada, pH ve sıcaklığa duyarlı, hidrojeller hazırlanarak, karakterizasyonu yapılmış ve kontrollü ilaç salım sistemlerinde kullanım özellikleri incelenmiştir. Hidrojel sentezinde doğal polimer olan sodyum aljinat kullanılmıştır. Modifiye edilmiş halloysit minerali polimere eklenerek tabakalı yapıda hidrojel elde edilmiştir. Ayrıca örneklerin hazırlanışları sırasında çinko oksit (ZnO) ve titanyum dioksit (TiO2) üç farklı konsantrasyonda ayrı ayrı hidrojel çözeltilerine eklenerek, nano kompozit malzemeler hazırlanmıştır. Hazırlanan tüm örneklerde ilaç yükleme ve salım çalışmaları yapılmıştır. İlaç yükleme çalışmaları için iki farklı yöntem kullanılmıştır. Bu çalışmada model ilaç olarak bir antiinflamatuar olan deksketoprofen trometamol kullanılmıştır. Birinci yöntemde hidrojellerin hazırlanması sırasnıda, hidrojel çözeltisi içine deksketoprofen trometamol ilaç çözeltisi ilave edilerek, ilaç yükleme işlemi yapılmıştır. İkinci yöntemde ise önce hidrojeller hazırlanmıştır. Daha sonra hazır olan hidrojelleri ilaç çözeltisinde bekletilerek, ilaç yükleme işlemi yapılmıştır. Her iki yöntemle hazırlanan örneklerin salım çalışmaları, iki farklı sıcaklıkta (25 oC ve 37 oC) ve iki farklı pH ortamında (pH=2,3 ve pH=7,5) incelenerek sonuçlar kıyaslanmıştır. Hazırlanan bütün örnekleri çözeltilerinden boncuk şeklinde çöktürmek için, yumurta kabuğundan doğal olarak elde ettiğimiz, kalsiyum asetat Ca(CH3COO)2.nH2O kullanılmıştır. iki farkı sıcaklıkta ve iki farklı pH'da ilaç yüklü örneklerden ilacın salım çalışmaları ve ilaç salım kinetiği Korsmeyer-Peppas kinetik modeli ve Higuchi kinetik modeli kullanarak, incelenmiştir. Hazırlanan örneklerin şişme değerleri, üç farklı pH ortamındaki (pH(distile su)=6,0, pH=2,3 ve pH=7,5) tampon çözeltilerde incelenmiştir. Nanopartikül ilavesiyle hidrojellerin salım hızı ve salım miktarı değişmiştir. Ayrıca, ilacın salım hızı ve ilacın salım miktarında sıcklığa bağlı olarak artış gözlenmiştir. Hazırlanan örneklerin karakterizasyonu için, FT-IR, SEM/EDS ve XRD analizlerinden faydalanarak, yapısal durumları ve morfolojileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, many studies have been carried out in the field of medicine and pharmacy by developing biomaterials and new methods. By using nanotechnology methods and nanoparticles, it has added new features to drugs and drug delivery systems. These new features are to ensure that the drug reaches the target area directly, to reduce or completely eliminate the negative side effects of the drug. These more sensitive biomaterials are sensitive to some parameters. In this study, hydrogels sensitive to pH and temperature were prepared and characterized and their use in controlled drug release systems was investigated. Sodium alginate, a natural polymer, was used in hydrogel synthesis. The layered structure hydrogel was obtained by adding modified halloysite mineral. In addition, during the preparation of the samples, zinc oxide (ZnO) and titanium dioxide (TiO2) were added to hydrogel solutions separately at three different concentrations, and nanocomposites were prepared. Drug loading and release studies were performed in all prepared samples. Two different methods were used for drug loading studies. In this study, dexketoprofen trometamol was used as a model drug. In the first method, during the preparation of the hydrogels, drug loading was performed by adding dexketoprofen trometamol drug solution into the hydrogel solution. In the second method, hydrogels were prepared and then drug loading was performed by keeping the ready hydrogels in the drug solution. The release studies of the samples prepared by both methods were investigated at two different temperatures and two different pH. Calcium acetate Ca(CH3COO)2.nH2O obtained from egg shell was used to precipitate all the prepared samples from their solutions in the form of particles. The release studies of the drug from drug-loaded samples at two different temperatures (25 oC and 37 oC) and two different pH (pH=2.3 and pH=7.5) were investigated. Finally, the release kinetics were investigated using the Korsmeyer-Peppas kinetic model and Higuchi kinetic model. Swelling values were investigated in buffer solutions at three different pHs (pH(distilled water)=6.0, pH=2.3 and pH=7.5). by addition nanoparticles, the release rate and release amount of the hydrogels changed, as well as the release rate and release amount increased with increasing temperature. For the characterization of the obtained samples, their structural status and morphology were examined by using FT-IR, SEM/EDS and XRD analyzes.