Büyükçekmece baraj gölündeki İsrail sazanı Carassius gibelio (Bloch, 1782)'nun büyümesi ve üremesi
Growth and reproduction of Prussian carp Carassius gibelio (Bloch, 1782) in Büyükçekmece dam lake
- Tez No: 283166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACER OKGERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Sular Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Büyükçekmece Baraj Gölü, Karasu Çayı'nın Marmara Denizi'ne döküldüğü yerde oluşmuş bir lagün gölüdür. İSKİ tarafından yapılan baraj seti ile denizle olan irtibatı kesilmiş ve göl zamanla tatlısu özelliği kazanmıştır. Günümüzde İstanbul'un içme suyu kaynağı olarak kullanılmaktadır.Carassius gibelio (Bloch, 1782) egzotik bir balık türüdür ve baraj gölüne 1990'lı yıllarda girmiştir. C. gibelio'nun Büyükçekmece Baraj Gölü'ndeki bazı büyüme ve üreme özellikleri Mart 2009 ve Nisan 2010 süresince izlenmiştir. Çalışma boyunca toplam 487 adet birey uzatma ağları ile aylık olarak yakalanmıştır.C. gibelio'nun eşey kompozisyonu % 94.87 dişi ve % 4.72 erkek birey şeklindedir. Yaşları I ile XI yaş grupları arasında sınırlanmıştır. Yakalanan örneklerin çatal boy ve ağırlıkları 4.4 ? 31.4 cm ile 1.44 ? 774.4 g arasında değişmektedir. Boy-ağırlık ilişkisi ve kondisyon faktörü değerleri sırasıyla, W=0.0154*L3.1342±0.018 ile KF = 2.26 ± 0. 12 olarak belirlenmiştir. Von Bertalanffy büyüme parametresi Lt = 33.97(1-e-0.198 (t+0.162)) olarak hesaplanmıştır.C. gibelio'nun üreme periyodunun Nisan ve Haziran ayları arasında olduğu saptanmıştır. Bu periyotta su sıcaklığı 14.9oC ile 24.3 oC arasındadır. Yakalanan örneklerin mutlak fekondite değerleri 5266 - 78416 yumurta, boya ve ağırlığa bağlı relatif fekondite değerleri 315.35 ? 3180.03 cm/yumurta ile 51.07 ? 249.94 g/yumurta arasında değişmiştir. Ortalama yumurta çapı 1.3 mm (Mart) ve 1.6 mm (Haziran) arasındadır.
Özet (Çeviri)
Büyükçekmece Dam Lake is a lagoon lake located in the mouth of Karasu Stream dreaning the Sea of Marmara. The sea connection of the lake was blocked by a dam constructed by ISKI and the lake became freshwater lake in the length of time. It is now used for drinking water resource for İstanbul.Carassius gibelio (Bloch, 1782) is an exotic fish species and was introduced into the dam lake at 1990s. Some growth and reproduction characteristics of C. gibelio was monitored between March 2009 and April 2010 in Büyükçekmece Dam Lake. Total of 487 specimens were monthly caught by the gill nets during the study periods.The sex composition of C. gibelio was 94.87% females and 4.72% males. Their ages ranged from I to XI age groups. The fork length and weight of caught samples was waried between 4.4 ? 31.4 cm and 1.44 ? 774.4 g. The length-weight relationships and condition factor were determined as W=0.0154*L3.1342±0.018 and CF = 2.26 ± 0.12. Von Bertalanffy growth parameters were calculated as Lt = 33.97(1-e-0.198 (t+0.162)).The spawning period of C. gibelio is between April and June. The water temperature in this period was between 14.9oC and 24.3 oC. Mean fecundity and the relative fecundity of caught samples were varied from 5266 to 78416 eggs and 315.35 ? 3180.03 in length and 51.07 ? 249.94 in weight. The avarage egg diameter was between 1.3 mm (March) and 1.6 mm (June).