Mobilyada test teknikleri ve kalite kontrol üzerine araştırmalar
- Tez No: 8603
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT İLHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
IV ÖZET Bilindiği gibi ahşap mobilya yapımı bütün ileri ülkelerde ve bilhassa dış satıma yoğun yönelme olduğu şu günlerde Yurdumuzda büyük bir ihtiyaca cevap veren, küçümsenmeye cek üretim kollarından biridir. ülkemizde mobilya fabrikalarında iyi örgütlenmiş kalite kontrol faaliyetleri yoktur. İmalathane niteliğindeki birçok kuruluşta, gelişigüzel hammadde kullanılmakta, hatta imalat kontrolü ve bitmiş ürün kontrolü dahi yapıl mayan kuruluşlara rastlanmaktadır. Bütün teknik şartları karşılayacak olan kalite, ancak mobilya endüstrisinde kalite yönetiminin ve test teknikle rinin uygulanması ile sağlanacaktır. Hazırlanacak olan ürünün fiziksel, mekanik ve teknolojik özellikleri, kullanımda gözönüne alınacak nitelikleri, dış satım durumu, kesin denetim ve yetkili makamdan rapor alınma mecburiyetini kapsaması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, mobilya test tekniklerini araştırmak,“bölümde pnömatik olarak çalışan orijinal ”bir test aletini tasarlamak ve yapımını gerçekleştirmektir. Bu araştırmada araştırma materyalt olarak ahşap ve ahşap ürünlerinden yapılmış sandalye, masa, dolap, kapak, çekmece, raf, koltuk, kanepe ve karyola gibi mobilyalar alınmıştır. ülkemizde üretilen mobilyalara uygulanan performans testleri Türk Standardlar Enstitüsü Yayınları ve mobilya fabrikalarının kalite kontrol bölüm yetkilileri ile görüşme sonucu belirlenmiştir.Mobilyalara yurt dışında uygulanan standardlardan Ameri kan Standardlar Enstitüsü, İngiliz Standardlar Enstitüsü, İsveç Standardlar Enstitüsü, Alman Standardlar Ensitüsü ve Uluslararası Standardlar Enstitüsünün yayınları ince lenmiştir. İsveç' de“Mobelf acta”İngiltere'de“Fıra”Almanya'da“Mobelmstitut”, Amerika'da“Purdue Univeristesi”nin mobilya test merkezlerinde mobilyalara uyguladıkları denge, sağlamlık ve üst yüzey testleri incelenmiştir. Ayrıca İsveç 'de Larssons Mekaniska Verkstad Firması ile İngiltere'de Pıra tarafından geliştirilen test alet leri tanıtılmıştır. Bölümde geliştirdiğimiz bir test aleti ile kendi imala tımız olan sandalye, koltuk ve" çekmeceye Mobelf acta-, Enstitüsünce önerilen performans testleri uygulanmıştır. Sonuçlar değerlendirilerek oluşan hasarlar için çözüm yolları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since the demand for wooden furniture is very high in developed countries and especially in our country where exports are gaining increasing significance, furniture making has now become quite an important manufacturing, industry. - Well organized quality control activities do not exist in furniture plants in Turkey. Haphazard raw materials are used in many enterprises at workshop level whe"e often the production control and even the coarsest forms of finished product controls are neglected there. The quality which will be instrumental in meeting ail technical conditions may be attained only through t - iraplernentation of quality control and test techniques in the furniture industry. The study on definition of Standards which has been underpreparation for a considerai. time should include, the physical, mechanical and technological specifications of furniture suggested quide lines and/or mandatory requirements on the utilizat v of furniture and export specification under supervision a; Control of related authority. The aim of this study is to research furniture test techniques and to design an original tect machine working with pn om atik power in the department. Wooden furniture like chair, table, cabinet, door, drawer, shelf, armchair, sofa and bed has been taken as material in this reseach. Performans tents applied to furniture produ