Büyük Antakya Parkı'nın rekreasyonel talep özelliklerinin saptanması
Determination of recreational demand characteristics in Büyük Antakya Park
- Tez No: 283172
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ AKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Ziraat, Forestry and Forest Engineering, Landscape Architecture, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ormancılık Politikası ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada; Büyük Antakya Parkı'nın bugünkü durumu rekreasyonel talep özellikleri temel alınarak ortaya konmuş, 21. yüzyılın getirdiği kentsel peyzaj mimarlığı değerleri ışığında, rekreasyonel planlama ilkeleri temel alınarak sorunların değerlendirilmesi ve yeni bir kent parkı yaratılması için önerilerde bulunmak hedeflenmiştir.Çalışmanın genel kısmında rekreasyon ve kent parkı kavramları üzerine güncel bilgiler değerlendirilerek bir model oluşturulmaya çalışılmıştır.Malzeme olarak daha önce yapılmış ulusal tezlerden, bazı resmi web sitelerinden internette yer alan bazı uluslararası makalelerden ve alanda çekilmiş fotoğraflardan yararlanılmıştır.Bulgular bölümünde ise Büyük Antakya Parkı'nın konumu, tarihi, doğal yapısı, iklimi, bitki örtüsü, ulaşım durumu ve rekreasyonel hizmet olanakları ortaya konmuş ve parktaki kullanıcıların; parkın eksik ve yetersiz kalan yönleri üzerine düşünceleri, boş zaman değerlendirme tercihleri ve rekreasyonel faaliyet istekleri araştırılmıştır. Bu araştırma yapılırken gözlem ve anket yöntemleri kullanılmıştır.Kullanıcıların sahip oldukları boş zaman süresi ve sosyo-ekonomik durumlarındaki farklılıklar üzerine çeşitli ilişkiler kurularak yeni bir planlama yapılabilması için bulgular elde edilmeye çalışılmıştır.Sonuç olarak, Büyük Antakya Parkı kullanıcı taleplerine cevap verecek çeşitli rekreasyonel aktivite ve planlama olanakları, peyzaj mimarlığı kriterleri çerçevesinde değerlendirilerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; existing condition of ?Büyük Antakya Park? has been set forth by evaluating recreational demands. The aim of this study is the determinaton of the challenges in the park through the 21.century urban landscape and recreational planning principles and making suggestions to create a new urban park.In the common chapter of the study; it?s aimed to create a model by evaluating the updated informations about the concept of recreation and urban parks.As the material; the review of national thesises, some official web sites of Turkey, some international articles on internet, photographs taken in the work area are all used.In the findings of data chapter; the location, history, natural structure, climate, flora, transportation case and recreational service facilities of ?Büyük Antakya Park? are set forth and the thoughts of the users about deficient and inadequate sides of the park, their choice of avtivites in leisure time and their demands of recreation facilities are researched. Observation and quastionary methods are used for the research.It?s tried to obtain discoveries for a new planning by evaluating a variety of relations on the lesiure time of the users and the differences between their social-economic situaitons.As a result; a variety of recreational avticites and planning facilities has been suggested to satisfy the needs of ?Büyük Antakya Park? users in accordance with the princeples of landscape architecture.