Türkiye ormanlarında yangınlarla savaşta uçak ve helikopterlerden yararlanma olanakları (Antalya Orman Bölge Müdürlüğü örneği)
Beneficalness possibilities of the aircrafts and helikopters against fires of Turkey's forests (Antalya Forest District Office stationery)
  1. Tez No: 283175
  2. Yazar: NECMETTİN AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ÖYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Türkiye'de 8.9 milyon hektarı verimli olmak üzere toplam 20,2 milyon ha orman alanı vardır. Ülkemiz ormanlar açısından zengin sayılabilecek bir ülkedir.Ancak son yıllarda, özellikle yaz mevsiminde orman yangınlarında görülen artış, uçak ve helikopterlerle havadan mücadelenin önemini her gün biraz daha arttırmaktadır.Türkiye'de orman yangınları ile havadan mücadele ilk kez 1985 yılında Türk Hava Kurumu'nun 4 adet damp uçağı ve 1 adet keşif uçağı ile başlamıştır.1988 yılında Orman Genel Müdürlüğü'ne ait 3 adet S-355 Ecureuil (Sincap) ve 3 adet Dauphin (Yunus) olmak üzere 6 adet helikopteri, orman yangınlarında keşif ve gözetleme, personel ve malzeme nakli, havadan fotoğraf çekme, hasta ve yaralı taşıma, orman kaçakları ile mücadele hizmetlerinde kullanmaya başlamıştır.1995 yılında Rusya'dan 5 adet, 1996 yılında da 7 adet MI-17 helikopterleri ve 1996 yılında Kanada'dan uçuş sırasında suya inip kalkabilen ve alçalarak su alabilen 3 adet CL-215 ve CL-415 tipi amfibik uçak kiralanmıştır.1997 yılı sonunda S-365 Ecureuil tipi helikopterlerin Dauphin tipi helikopterlerle değişimi gerçekleşmiştir. 2009 yılından sonra da CL-215 tipi uçaklar tekrar kullanılmaya başlamıştır.?Türkiye Ormanlarında Yangınlarla Savaşta Uçak ve Helikopterlerden Yararlanma Olanakları (Antalya Orman Bölge Müdürlüğü Örneği)? adlı bu Yüksek Lisans Tez çalışmasında öncelikle Dünyada orman yangınlarında kullanılan uçak ve helikopterlerin tipleri ve özellikleri, Türkiye'de orman yangınlarında hangi tip uçak ve helikopter kullanıldığı araştırılmıştır. Bu teorik bilgiler toplandıktan sonra uygulamaları görmek amacıyla hava araçlarıyla uçarak orman yangınlarını havadan izleme, yangın söndürme çalışmalarına katılma ve yangın yönetim sistemi içerisinde görev alarak aksaklıklar ile yapılan uygulamalar tarafımdan gözlenmiştir.Bu çalışma kapsamında havadan uçak ve helikopterlerle yangın üzerine atılan su ve yangın geciktiricilerinin atılma usul ve teknikleri araştırılarak, hava araçlarının yangınlardaki başarıları ile ekonomik olup olmadıkları değerlendirilmiştir. Hava araçlarının tek başına yer ekiplerinin müdahalesi olmadan başarılı olup olamayacağı ile hava araçlarının yönetilme durumları irdelenmiştir.Bulunan literatür çalışmaları sonucunda ülkemizde kullanılması gereken en uygun uçak tipinin arazi koşulları da dikkate alınıp kıyaslandığında seçilecek uçak ve helikopterlerin hızlı manevra kabiliyetinde, hava alanlarına her seferinde suyunu doldurmak için gidip gelmesine gerek kalmaksızın, deniz, göl, gölet ve barajlara alçalarak suyunu çok kısa süre içerisinde alabilen ve aldığı suyu hiç sızdırmadan yangın mahalline taşıyarak atabilen tipteki hava araçları kullanılması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bu hava araçları ikmal, personel, hasta ve yaralı taşıma, yangın içerisinde kalan personelin kurtarılması çalışmalarında da kullanılabilmelidir.Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'nün güney sınırlarını Akdenize oluşturmaktadır. Yangına 1. derece hassas olan kıyı bandında hava araçlarının çok kısa sürede suyunu alabileceği ortam doğal olarak bulunmaktadır.Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'nün yapmış olduğu yangınla savaş çalışmaları ve uygulamaları incelenerek bu çalışmalarda uçak ve helikopterlerin konuşlandığı yerler altyapı, personel ve yapılan uygulamalarda elde edilen sonuçlar tarafımdan çalışmalara katılarak incelenmiş ve toplanan bilgiler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey 8.9 million hectars of forest. 'I have a total of 20.2 million hectars there productive. Our country forest area rich in forests can be considered a country?s. But ın recent years, especially in summer the increase in forest fires, forest fire planes and helicopters in the air with the importance of the struggle a little more each day increases. Turkey in the fight against forest fires and air for the first time in 1985, Turkey 4 damp weather agency, and 1 reconnaissance aircraft planes with began.1988 General Directorate of Forestry in 3 S-355 Ecureuil (Squirrel) and 3 Dauphin (Dolphin) to 6 helicopters in forest fire reconnaissance and surveillance, personnel and material transport, aerial photographing, carrying sick and wounded, and the fight against illegal forest services used began.1995 in 5 units from Russia in 1996, the 7 and MI-17 helicopters in 1996 during the flight from Canada in the water and can be lifted and lowered water CL-215 can receive and CL-415 type 3 amphibious planes by the end of rent.1997 of S-365 Dauphin helicopter Ecureuil helicopter was realized with the exchange. In 2009 after the CL-215 type aircraft to be used again in has been started.“Turkey in the war with the forest fire in the aircraft and helicopters to beneficiaries of the Opportunities (Antalya Forest District Office Stationery)”named in this Master Thesis work firstly forest fires in the world are used in aircraft and helicopters of the types and characteristics were investigated. Then what type of aircraft and helicopters used in Turkey of fire forests were investigated. This theoretical information collected after the practical applications in person to see the aircraft fly in the air of the forest fire monitoring, fire extinguishing work and participation in fire management system is also involved in the defects have been observed with the applications.Air planes and helicopters on the fire dropped water and fire delays thrown procedures and techniques will be investigated, and air tools in the fire with the success of economic whether they have been evaluated. In our country, are not used in the world but the United States and Canada, countries such as the use of the heavy air tankers are of that and used the fire delayed air mixing facilities examined. Air tools alone in the water dropped from the team down or delayed whether or not succeed without intervention air tools are managed cases discussed.The literature and study resources as a result of our country used to be the most appropriate aircraft type conditions land taken into consideration and compared to be selected aircraft and helicopters rapid maneuver, air fields at a time of water to fill to go and to come without the sea, lakes, ponds, and dam down to the water is too short received and received during the fire at the scene by moving water without any leakage at the air tools should be able to type is emerging. Addition, this aircraft replenishment, personnel transport, the sick and wounded, fire rescue personnel in the remaining studies must be used.Antalya Regional Forestry Directorate of the entire southern part of the Mediterranean coastal province has. Fire Primary sensitive coastal belt of the air vehicle in a very short time can take water as a natural environment is. Antalya Forest District Office has done with his work practices were examined, aircraft and helicopters deployed to visit places where the common planning and runway conditions were investigated.