İzmir Orman Müdürlüğü ormanlarında yaygın söndürme çalışmaları
- Tez No: 28773
- Danışmanlar: PROF. DR. TIRUL MOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
V. ÖZET“İzmir Orman Bölge Müdürlüğü Ormanlarında Yangın Söndürme Çalışma ları”adlı bu çalışma İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Orman Entomoloji si ve Koruma Anabilim Dalında Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. Türkiye'de ormanları tahrip eden bir çok faktör vardır. Bu faktörler İzmir Orman Bölge Müdürlüğünde de etkilidir. Bunlar içerisinde en önemlisi orman yangınıdır. İzmir Orman Bölge Müdürlüğünün genel alanı 2.489.861 Hektardır. Bu alanın % 39'u ormanlarla kaplıdır, bu da yaklaşık 968.078 Hektardır. Bu alanda 1978-90 yılları arasında 2009 adet orman yangını çıkmıştır. Bu yangınların büyük bir bölümü 1.0 Hektar ve 1.0 Hektardan küçük olanA sınıfında yangınlardır. Orman Yangın Organizasyonu yangınları söndürmek için değişik alet ve metodlar kullanmaktadır. Bu organizasyonun çalışmaları aşağıda özetlenmiştir. 1. Yangın söndürme çalışmaları havadan ve yerden yapılmaktadır. Yerden yangın söndürme çalışmaları insan ve makina gücüyle olmaktadır. Yangın sön dürme ekipleri 12-25 yangın söndürme işçisinden oluşmaktadır. Bazen büyük yangınlarda daha çok insan gücüne ihtiyaç olmaktadır. Böyle durumlarda yangınları söndürmek için askeri birliklerden ve köylülerden yararlanılmaktadır. 2. Yangın söndürme çalışmaları sırasında kürek, balta, kazma, tırmık gibi değişik aletler kullanılmaktadır. 3. İzmir'de yangın söndürme çalışmalarında kullanılan Buldozer, Motorlu testere ve Arazözler etkili ekipman güçleridir. 4. İzmir Orman Bölge Müdürlüğünde orman yangınlarını söndürmede uçak ve helikopterler de kullanılmaktadır. Helikopterler daha çok gözetleme ve taşımada kullanıldığı halde uçaklar hava tankeri olarak kullanılmaktadır. 5. İzmir Orman Bölge Müdürlüğünde gözetleme kuleleri yangın emniyet şeritleri, telefon ve telsiz iletişim sistemleri, helispotlar hava alanları çok önemli ve kullanışlı tesislerdir. Helikopterler yangın söndürmede çok kullanışlı oldu ğundan; uçaklardan daha çok kullanmalıyız. -59-Ormanların içerisinde çeşitli rekreasyon alanları oluşturmak, halkı belirli yerlerde kontrol etme imkanı sağlayacak böylece de orman yangınlarının sayısı azalacaktır. Halkın eğitimi orman yangınlarını az sayıda tutmada ve onları kısa zamanda söndürmede çok önemlidir. -60-
Özet (Çeviri)
Forest Fire Control Activities at İzmir Forest Directorate Region SUMMARY This study which is named“ Forest Fire Control Activities at İzmir Forest Directorate Region ”is prepared in the University of Istanbul, Faculty of Fo restry, Forest Entomolgy and Protection Department as a master science thesis. There are many factors which destroy the forest in Turkey. These factors are also effective in İzmir Forest Directorate Region. The most important once amongst them is the forest fires. The total area of the İzmir Forest Directorate is 2. 489. 861 hectare. 39 percent of this area is covered by forest which is approximately 968. 078 hecta res. 2009 forest fire started in this area between the years of 1978-1990. Most of those fires are belong in the“ A”class, wich is 1. 0 and less than 1. 0 hectare. The Forest Fire Organisation uses very different tools and methods to suppress the forest fires. The activities of this organisation are summariyed below: 1. Forest fire suppressing activities are done on ground and also from air. Ground fire control activities are being done by man and machine power. Forest fire crews are equiped by 12-25 fire fighters. Sometimes the great forest fires need much more man- power. In those case military forces and some villagers also should be used to suppress the forest fires. 2. In case of forest fire suppressing activities different tools such as sho vel, axe, pickaxe, rake etc. are being used. 3. Bulldoser, Chain -saw machines and tankers are also effective powered- equipments which are used in the forest fire suppress activities in İzmir. 4. Plane and helicopters also are used in İzmir Forest Directorate Region to control forest fires. Helicopters are used mostly look out and transportation, whereas planes are used as air tankers..61-5. Some establishments such as look out towers, fire-break, telephone and wireles communication systems, helispots, air ports also very important and useful in İzmir Forest Direct orate Region. Helicopters are very useful to control forest fires so that we must use the helicopters more than planes. The provide many recreation areas in the forest also will help us to control the people in definite places so decreases the number of forest fires. The people education is very important to held the forest fires in a small number and also to suppress than in a short time. -62-