Farklı karıştırma uygulamalarının kompost üzerine etkisi
Effect on compost of different mixing applications
  1. Tez No: 283194
  2. Yazar: UTKU ERDENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FULYA TORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hayvansal atıklar, kompost yapımı ile faydalı bir ürün haline dönüştürülmektedir. Bu sayede gübre problem olmaktan çıkarak kar getiren hayvansal bir ürün haline gelmektedir. Kompost üretimi ve kullanımı, doğal sistemlerin kaynak tabanını ve fonksiyonelliğini koruması, tarım sistemlerinin temeli toprağın sürdürülebilirliğini ve verimini sağlaması, yerleşim sistemlerinin en büyük çevresel problemi olan çöp sorununa çözüm üretmesi bakımından büyük önem taşımaktadır.Bu çalışmada, kompost oluşum aşamasında uygulanan farklı yöntemlerin kompost oluşum süresine ve kalitesine etkisi araştırılmıştır. İşlem görmemiş (Ham gübre-Kontrol), Separatörden çıkan gübre , Separatör + karıştırıcı olmak üzere üç farklı uygulama yapılmıştır. Gübre, namlu yapılarak açık hava koşullarında sert zemin üzerine yığın yapılmıştır. Oluşturulan namlularda üç farklı karıştırma işlemi uygulanmıştır. Karıştırma işlemi uygulanmamış namlu (S), Haftada bir kez karıştırılmış namlu (TK), İki haftada 1 kez karıştırılmış namlu (YK) yapılmıştır. Gübrelerden her karıştırma sonrası alınan örnekler üzerinde (C:N oranı); kuru madde, ham protein, fosfor ve potasyum içerikleri araştırılmıştır. Uygulamaların kompost oluşum süreleri, sıcaklık değişimleri incelenmiştir.Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, Kompost oluşum sürecinde uygulanan farklı işlem ve uygulamaların kompost oluşum süresini ve kompost kalitesi üzerine önemli derecede etkilerinin olduğu saptanmıştır. En kısa kompost oluşum süreci ve en yüksek besin madde içeriği TK yönteminde elde edilmiştir. (C/N)son/(C/N)ilk değeri ise karıştırma uygulamasının yapılmadığı S yönteminde olmuştur.
Özet (Çeviri)
Animal waste products can be utilized in compost form. By this means, dung stands no more as a problem but as a beneficial animal product instead. The production and utilization of compost is of great importance to preservation of the reserve base and it?s functioning, providing the sustainability and fertility of land as the foundation of all agricultural systems and bringing solution to the biggest environmental problem of the habitation systems, which is the waste issue.With this study, the effects of different methods applied during the formation phase of the compost to the span and quality of the compost formation is studied. The three different methods applied can be listed as uncured dung (raw dung and control), the dung obtained from the separator and separator plus mixer applications. The fertilizer is piled on the hard ground in open air conditions in conduits. Three different mixing processes are applied to the conduits. These are unmixed conduit (S), conduit mixed once per week (TK) and conduit mixed once per two weeks (YK). Dry materials, raw protein, phosphor and potassium contents are researched on the samples which were taken after each mixing process (C:N ratio). Compost formation spans and temperature variations are also analyzed.According to the outcome of the research, it is confirmed that the different processes and applications during the formation phase of the compost have remarkable effects on the compost formation span and compost quality. The shortest compost formation span and the richest nutritional content are obtained through the TK method. (C/N)last/(C/N)first value is observed with the S method, where mixing is not applied.