Kanatlı yemlerinde benzo(a)piren düzeylerinin araştırılması
The investigation of benzo(a)pyrene b(a)p levels in poultry feed
- Tez No: 283197
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışma, kanatlı yemlerinde bulunma olasılığı yüksek olan polisiklik aromatik hidrokarbon (PAH) bileşiklerinin en tehlikelisi ve göstergesi kabul edilen benzo(a)piren (BaP) bileşiğinin, yemlerde bulunup-bulunmama ve varsa, düzeyinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma materyali olarak çeşitli yem fabrikalarının piyasaya arz edilmeye hazır durumdaki yem örnekleri toplanmış, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından yeterliliği onaylanarak akredite edilmiş olan İzmir İl Kontrol Laboratuvarı'nda analizleri yapılmıştır. Analizi yapılan 50 adet örneğin 19 adedinde, en düşüğü 0,43 µg kg-1, en yükseği 1,73 µg kg-1 düzeyinde olmak üzere B(a)P kalıntısı tespit edilmiştir. Halen, sadece bitkisel yağlarda maksimum kalıntı düzeyi (MRL) 2 µg kg-1 olarak belirlenmiş olan, yemlerde ise herhangi bir sınır değeri belirlenmemiş olan bu kanserojen maddenin kalıntı düzeyinin, var olan bitkisel yağlara ait sınır değerleri aşmadığı görülmüştür. Ancak, özellikle bazı örneklerin kromatogramlarında çok net olarak görülebilen diğer PAH bileşiklerinin varlığı, yeni ve daha kapsamlı araştırma ihtiyacını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the levels of benzo (a) pyrene (BaP) that is an indicator and the most dangerous compound of the group of polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs), in poultry feed. Feed samples taken from feed mills are used in this study. The samples were analyzed in Izmir Provincial Control Laboratory that was accredited by Turkish Accreditation Authority (TÜRKAK). 50 feed samples were analyzed during the study and B(a)P residues were detected in 19 of them between the range of 0.43 µg kg-1 and 1.73 µg kg-1 . Currently, for only vegetable oils the maximum residue level (MRL) of B(a)P residues have been identified as a 2 mg kg-1 and not specified for feeds. The residue levels of samples have not been exceeding the MRL level of vegetable oils. The presence of other PAH compounds in some samples shown in chromatograms has revealed the need for new and more comprehensive survey.