Bazı kuyruk modelleri ve bir benzetim uygulaması
Some queveing and simulation application
- Tez No: 482
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET BAZI KUYRUK MODELLERİ VE BİR BEKZETİM UYGULMiASI, AYDIK, Celal Yüksek Lisans Tezi, Fen Bilimleri Enstitüsü Tez Yöneticisi: Prof. Dr.' Alptekin Esin Şubat 1985, 95 sahife Bu çalışmada, Michael A. Crane ve Donald L. Iglehart tara fından geliştirilmiş olan, devre metoduna dayalı istatistiksel' analiz yöntemi, geliş süreci ve çıkış süreci poisson olmayan bir kuyruk modeli için kullanılmıştır. Yöntem için teorik gerek sinimler, sistemin sürekli olarak işlemeye devam etmesi halinde, ortalama devre uzunluğunun sınırlı olacağı ve sonsuz sayıda dev renin ortaya çıkacağıdır. Çeşitli kuyruk modelleri ele alındık tan sonra, geliş süreci ve çıkış süreci düzgün bölününme tabi tek kanallı kuyruk modeli için devre metoduna uygun olarak üre tilen benzetim verisine, çeşitli istatistiksel analizler uygu lanarak, sözkonusu- kuyruk modelinin bazı etkinlik ölçüleri tah min edilmiştir..iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SOME QUEUEING MODELS AND A SIMULATION APPLICATION AYDIN, Celal M. S Thesis, Graduate School of Latural and Applied Sciences Supervisor : Prof.Dr. Alptekin Esin.February 1985, 95 pages In this study the cycle method of statistical analysis which is proposed by îûicheal A.Crane and Donald L.Iglehart, is used for a queue ing model which has non-pois s on arrival and non-poisson departure pattern. The theoritical requirments for the method are that the expected cycle length be finite and that the number of cycles would go to infinity if the system continued operating indefinitely....After handling some queueing models, various statistical analysis are applied to the simulation data which is obtained according to the cycle method for the single server queueing model with uniform arrival and service pattern, » and for the related queueing model some measures of effectiveness are predicted. -1X1-