Karma yemlerde pestisit düzeylerinin belirlenmesi
Determination pesticide residue level on commercial mixed feed
- Tez No: 283220
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT COŞKUNTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada, Ege Bölgesi illeri olan Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak'ta bulunan 66 adet yem fabrikasından seçilen 25 adedinden, ruminant beslenmesinde kullanılmak üzere hazırlanmış olan karma yemler(50 adet) toplanmıştır.Toplanan bu yemler, halihazırda sanayi yeminin hammaddesi olan ürünlerde yoğun olarak kullanılan pestisit etken maddelerinden 55 tanesi seçilerek, Quechers ekstraksiyon metoduyla ekstrakte edilmiş ve son derece gelişmiş GC/MS ve LC-MS/MS cihazları kullanılarak analiz edilmiştir.Yapılan analizler sonrasında, aranan etken maddelerden, Alachlor, Chlorpryphos, Malathion, Pyriproxyfen, Quinalphos ve Thımeton tespit edilmiştir. 50 örneğin 15 tanesinde, aranılan etken maddeler cihaz LOQ seviyelerinin üzerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 25 of the 66 feed mills selected from the Aegean provinces of Afyon, Aydin, Denizli, Izmir, Kutahya, Manisa, Mugla, Usak and 50 mixed feed samples that using for ruminant feeding are collected.55 pesticide active ingredients that already using in raw material production of feeds were selected. The samples were extracted by using the Quechers method and analysed by GC/MS and LC-MS/MS instruments.As a result of this study, Alachlor, Chlorpryphos, Malathion, Pyriproxyfen, Quinalphos and Thımeton of the 55 pesticide active ingredients were detected above the detection limit. 15 of the 50 samples were detected above the limit of detection.