Malkara bölgesinde uygulanan süt sağım ve soğutma mekanizasyon zincirleri üzerine bir araştırma
A research on milking and cooling mechanization chain which has been applied in Malkara region
  1. Tez No: 283221
  2. Yazar: EROL APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. POYRAZ ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada süt sağım ve soğutma bakımından Trakya Bölgesini temsil eden Tekirdağ-Malkara yöresinde ugulanan süt sağım ve soğutma mekanizason zincirleri incelenmeye çalışılmıştır.İncelenmek üzere iki sistem ele alınmıştır. Sistem 1 olarak güğümlü tip seyar süt sağım makinası ile süt toplama merkezleri, Sistem 2 olarak ise süt boru hatlı sabit sistem ile soğutma tankı şeklinde incelenmiştir. Güğümlü tip seyyar süt sağım makinası için Kozyörük Beldesinde bulunan Ersöz aile işletmesi, süt toplama merkezi olarak Kozyörük Kalkınma Kooperatifi süt toplama merkezi incelemeye alınmıştır. Süt boru hatlı sabit sistem ve soğutma tankı için ise Güneşli Köyünde bulunan Sürücü Havancılık işletmesi örnek alınmıştır. İki sistem ayrı ayrı incelenmiş, çeşitli ölçüm ve tespitlerde bulunularak karşılaştırma yapılmıştır.Araştırma sonuçlarında iki sistem karşılaştırıldığında; süt kalitesi, işçilik ihtiyacı ve zaman bakımından süt boru hatlı sabit sistem ile soğutma tankını bünesinde bulunduran işletmenin (Sistem 2) diğer işletmeye göre üstün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, milking and cooling mechanization chain which has been applied in Tekirdağ-Malkara which represents the Trakya Region in terms of milking and cooling mechanization had been researched.Two sysstems had been formed for examination. System 1's milking system was bucket-type portable milking machines and milk collection centers, System 2's milking system was dairy pipeline whith a cooling tank. System 1 took place in Ersöz dairy family farm which was located inte town of Kozyörük and milk collection center was located in Kozyörük Cooperative Development. System 2 took place in Sürücü dairy farm located in Güneşli village farm has pipeline milking system with cooling tank. Both systems analyzed individually and compared with different determinations.Research results found out that System 2 had more benefits according to system 1 with better milk quality, labour and time efficiency.