Doğu ve Güney Marmara Bölgesi eğreltileri üzerinde korolojik morfolojik ve ekolojik araştırmalar
  1. Tez No: 28327
  2. Yazar: OSMAN NURİ TUYJİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL KAYNAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
ÖZET Bu araştırma, 1986-1992 yılları arasında Doğu ve Güney Marmara Bölgesi 'den (Adapazarı, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale (A), İstanbul (A) ve İzmit) toplanan eğrelti türleri üzerinde yapılan ekolojik, morfolojik ve korolojik incelemelere dayanmaktadır. Çalışma bölgesinde 34 türün yayılış gösterdiği saptanmıştır. Bu türler. Botrychium lunaria (L.) Sw., Osmunda regal is L.. Cheilanthes persica (Bory) Kuhn. Cheilanthes marantae (L.) Domin subsp. marantae, Anogramma leptophylla (L.) Link, Adiantum capillus-veneris L.. Polypodium vulgare L.. Polypodium interjectum Shivas, Polypodium australe Fee, Pteridium aquilinum (L.) Kuhn, Thelypteris palustris Schott, Asplenium trichomanes L. subsp. trichomanes, Asplenium viride Hudson, Asplenium adiantum-nigrum L.. Asplenium onopteris L., Asplenium obovatum Viv.. Asplenium septentrionale (L.) Hoffm. subsp. septentrionale, Asplenium ruta-muraria L. subsp. ruta- muraria. Asplenium scolopendrium L. subsp. scolopendrium, Asplenium ceterach L. subsp. ceterach, Athyrium f ilix-foemina (L.)Roth, Athyrium distentifolium Tausch ex Opiz, Cystopteris fragilis (L.) Bernh., Gymnocarpium dryopteris (L.) Newman, Polystichum lonchitis (L.) Roth, Polystichum aculeatum (L.) Roth, Polystichum setiferum (Forsk. )Woynar, Dryopteris filix- mas (L.) Schott, Dryopteris caucasica (A.Br. )Fr.-Jenk.&. Corl. Dryopteris af finis (Lowe) Fr.-Jenk. subsp. borreri (Newm.) Fr.-Jenk.. Dryopteris dilatata (Hoffm.) A.Gray, Dryopterispallida (Bory) Fomin subsp. pallida, Blechnum spicant (L.) Roth ve Salvinia natans (L.) All. dır. Çalışmanın morfoloji bölümünde, araştırma alanında yayı lışı olan 34 eğrelti türünün deskripsiyonu, herbaryum örnekleri ve sistematik literatüre dayanarak yapılmış ve türlerin araştırma alanındaki yayılışlarına göre hazırlanan areal haritaları ile sekil ve fotoğraflar verilmiştir. Çalışmanın ekoloji bölümünde ise. araştırma alanından alınan toprak ve kaya örnekleri ile yerinde yapılan gözlemle re dayanılarak bu türlerin ekolojik özellikleri belirlenmiş tir. Bunun yanında bahçe ortamında yetiştirilebilen türlerle bu türlerin doğal ortamlarında yetişen örnekleri morfolojik ve anatomik özellikleri açısından karşılaştırılmıştır. Ayrıca bu bölüme ekolojik çalışmalarla ilgili çizelge ve histogramlar da eklenmiştir. Çalışma sonucunda ayrıca, Türkiye Florası'nda uygulanan kareler için 6. karede iller için de 16 yeni örnek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is based on ecological, morphological and chorological investigations of fern materials, collected in the region of East and South Marmara (from the province boundary of Adapazarı, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale (A), Istanbul (A) and izmit) between 1986-1992. It has been determined that thirty four species spread in the investigated region. These species are Botrychium lunaria (L.) Sw.. Osmunds regalia L., Cheilanthes persica (Bory) Kuhn. Cheilanthes marantae (L.) Domin subsp. marantae, Anogramma leptophylla (L.) Link, Adiantum capillus-veneris L., Polypodium vulgare L., Polypodium interjectum Shivas, Polypodium australe Fee. Pteridium aquilinum (L.) Kuhn, Thelypteris palustris Schott. Asplenium trichomanes L. subsp. trichomanes. Asplenium viride Hudson, Asplenium adiantum- nigrum L., Asplenium onopteris L., Asplenium obovatum Viv., Asplenium septentrional© (L.) Hoffm. subsp. septentrionale, Asplenium ruta-muraria L. subsp. ruta-muraria, Asplenium scolopendrium L. subsp. scolopendrium, Asplenium ceterach L. subsp. ceterach, Athyrium f ilix-foemina (L.)Roth, Athyrium distentifolium Tausch ex Opiz, Cystopteris fragilis (L.) Bernh.. Gymnocarpium dryopteris (L.) Newman, Polystichum lonchitis (L.) Roth, Polystichum aculeatum (L.) Roth, Polystichum setiferum (Forsk. )Woynar, Dryopteris filix~mas (L.) Schott, Dryopteris caucasica (A.Br. )Fr.-Jenk.&. Corl. Dryopteris af finis (Lowe) Fr.-Jenk. subsp. borreri (Newm.)Fr.-Jenk., Dryopteris dilatata (Hof fm. ) A.Gray, Dryopteris pallida (.Bory) Fomin subsp. pallida, Blechnum spicant (L.) Roth ve Salvinia natans (L.) All. The descriptions of these species based on the collected herbarium materials and the relevant taxonomic literature, have been given in the morphological part of the study. In the ecological part of the study, the ecological features of these species were determined which based on the soil and rock specimens, which are collected from investiaated region and the observations have been done at their habitats, in addition to the investigations on some of ferns species which are able to grow in the garden conditions However, areal maps, prepared according to spreading of ferns species in the investigated region with figures, photo graphs, tables and histograms, related to ecological studies are enclosed to this study. As a result of this study, six new records within the squares used in the Flora of Turkey and sixteen new records for cities within squares were determined.