Niksar ekolojik koşullarında bazı yerli ve yabancı ceviz çeşitlerinin adaptasyon yeteneklerinin belirlenmesi
Determination of adaptation capabilities of some domestic and foreign walnut cultivars in Niksar province ecological conditions
  1. Tez No: 283383
  2. Yazar: BERK ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma Tokat İli Niksar ilçesinde yerli çeşitlerden Kaman 1, Maraş 12, Maraş 18, Şen1, Şen 2 ve Şebin çeşitleri ile yabancı çeşitlerden; Chandler, Fernette, Fernor, Howard, Midland ve Pedro çeşitlerinin adaptasyon yeteneklerini belirlemek amacıyla 2009-2010 yılları arasında yürütülmüştür. Araştırmada çeşitlerin morfolojik ve fenolojik özellikleri ile antraknoz ve don zararından etkilenme durumları incelenmiştir.Araştırmada yerli ceviz çeşitlerinin tamamı yabancı ceviz çeşitlerine göre erken yapraklanmıştır. En geç yapraklanan çeşitler Chandler, Fernor, Fernette olarak gözlemlenmiştir. İncelenen çeşitlerden Howard, Maraş 12, Maraş 18, Şebin ve Şen 2'de don zararı %9 - %33 arasında belirlenmiştir. En erken yaprak dökümü Fernette ve Fernor çeşitlerinde görülürken, en geç yaprak dökümü olan çeşitler ise Chandler, Midland ve Pedro çeşitleri olarak gözlemlenmiştir. İncelenen çeşitlerin dikogami tipleri, Chandler, Howard, Kaman 1, Midland, Pedro, Şebin, Şen 1 ve Maraş 18 çeşitlerinde protandry; Fernette, Fernor ve Şen 2 çeşitlerinde ise protogeny gözlemlenmiştir. Antraknoz hastalığı belirtisi görülmeyen çeşitler Fernette, Fernor ve Maraş 12 olup, en fazla zararlanan çeşit Kaman 1 çeşididir.
Özet (Çeviri)
The experiment was carried out to determine the adapation capability of Kaman 1, Maraş 12, Maraş 18, Şen1, Şen 2, Şebin, Chandler, Fernette, Fernor, Howard, Midland and Pedro walnut cultivars in Niksar ecological condition between 2009 to 2010. In the experiment was investigated that cultivars being affected by damage of freeze, tolerance of antrachnose with characteristics of morphological and phenological.In the study, all of the local walnut cultivars more earlier leafing than foreign walnut cultivars. The latest leafing cultivars were observed as Chandler, Fernor and Fernette. At inspected cultivars, which cultivars are Howard, Maraş -12, Maraş -18, Şebin and Şen 2, were determined freeze damage between 9% to 33%. The earliest leaf falling cultivars were observed as Fernette and Fernor. The latest leaf falling cultivars were observed as Chandler, Midland and also Pedro. In additon, their dichogamy types were protandrous for seven cultivars (Chandler,Howard, Kaman 1, Midland, Pedro, Şebin, Şen 1 and Maraş 12) and protogynous for three cultivars (Fernette, Fernor and Şen 2). Some walnut cultivars (Fernette, Fernor and Maraş 12) were not observed Anthracnose while Kaman 1 was damaged from Anthracnose at most.