Niksar ekolojik koşullarında bazı yerli ve yabancı ceviz çeşitlerinin adaptasyon yeteneklerinin belirlenmesi (2012-2013)
Determination of adaptation capabilities of some domestic and foreign walnut cultivars in niksar province ecological conditions (2012-2013)
- Tez No: 411348
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma Tokat İli Niksar İlçesinde yerli ceviz çeşitlerinden Kaman 1, Maraş 12, Maraş 18, Şebin, Şen 1 ve Şen 2 çeşitleri ile yabancı ceviz çeşitlerinden; Chandler, Fernette, Fernor, Franquette, Howard, Midland ve Pedro çeşitlerinin adaptasyon yeteneklerini belirlemek amacıyla 2012 - 2013 yılları arasında yapılmıştır. Çalışma TÜBİTAK tarafından 106 G 152 nolu KAMAG projesi kapsamında desteklenmiş olan ve 2008 yılında Niksar ilçesinde 7 x 7 m dikim aralığında kurulan adaptasyon bahçesinde yürütülmüştür. Araştırmada çeşitlerin morfolojik, pomolojik ve fenolojik özellikleri, verim değerleri ile antraknoz ve don zararından etkilenme durumları incelenmiştir. Araştırmada yerli ceviz çeşitlerinin tamamı yabancı ceviz çeşitlerine göre erken yapraklanmıştır. En erken yaprak dökümü Fernette, Fernor ve Franquette çeşitlerinde görülürken, en geç yaprak dökümü olan çeşitler ise Chandler, Midland ve Pedro çeşitlerinde gözlemlenmiştir. Pomolojik araştırmaların yapıldığı 13 çeşit için, kabuklu meyve ağırlığı 10,53 gr (Maraş 12) – 20,12 gr (Şen 1) arasında iç ağırlığı 5,61 gr (Maraş 18 ) – 10,76 gr (Şen 1 ) arasında, randıman % 39,72 (Franquette) – 66,54 (Şebin) arasında, kabuk kalınlığı 0,84 mm (Şebin) – 2,21 mm (Fernor) arasında belirlenmiştir. Yüksek verim değerlerine göre çeşitler azalan sırayla (kg/ağaç) Pedro (7,26 kg), Chandler (5,82 kg), Midland (5,63 kg), Kaman 1 (3,40 kg), Şen 1 (2,50 kg), Howard (2.20 kg), Fernor (1,84 kg), Fernette (1,80 kg), Şen 2 (1,37 kg), Şebin (1,33 kg), Franquette (1,17 kg), Maraş 12 (0,08 kg), Maraş 18 (0,08 kg) çeşitlerinde rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The experiment was carried out to determine the adapation capability of Maraş 12, Maraş 18, Şen 1, Kaman 1, Şen 2, Şebin, Chandler, Howard, Fernette, Franquette, Fernor, Midland and Pedro walnut cultivars in Niksar ecological condition in 2012 and 2013. The study is supported by TUBİTAK within the KAMAG project (with the 106 G 152 number) , and carried out in Niksar adaptation orchard that established in 7 x 7 m spacing in 2008. In the experiment it was investigated that cultivars being affected by damage of freeze, tolerance of antrachnose with characteristics of morphological, phenological and yield. In the study, all of the local walnut cultivars were earlier leafing than foreign walnut cultivars. The latest leafing cultivars were observed as Chandler, Fernor, Fernette and Franquette. The cultivars with the earlist leaf falling were observed as Fernette, Fernor and Franquette. The latest leaf drop cultivars were observed as Chandler, Midland ve Pedro. In the result of the pomological 13 cultivars, nut weight is between 10.53 g (Maras 12) - 20.12 g (Sen 1), kernel weight 5.61 g (Maras 18) - 10.76 g (Sen 1), kernel percentage is between 39.72% (Franquette) - 66.54 (Şebin), shell thickness is noted between 0.84 mm (Şebin) - 2.21 mm (Fernor). The highest yield has been found respectively (kg/tree) Pedro (7,26 kg), Chandler (5,82 kg), Midland (5,63 kg), Kaman 1 (3,40 kg), Şen 1 (2,50 kg), Howard (2.20 kg), Fernor (1,84 kg), Fernette (1,80 kg), Şen 2 (1,37 kg), Şebin (1,33 kg), Franquette (1,17 kg), Maraş 12 (0,08 kg), Maraş 18 (0,08 kg).