Bilimsel hesaplama problemlerinin çözümünde paralel hesaplama yöntemlerinin kullanılması
Using parallel computing methods for solving scientific computing problems
- Tez No: 283455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP OTURANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Simülasyon ve onun en önemli bileşeni olan bilimsel hesaplama gün geçtikçe bilim adamlarının ve mühendislerin işini kolaylaştırmaya devam ediyor. Bunu yaparken daha fazla işlem gücü, daha performanslı hesaplama kabiliyeti ihtiyacı artıyor. Bu tezde simülasyonun günümüzdeki kullanımı, bilimsel hesaplama ile olan ilişkisi, bilgisayar performansının sınırları ve bu sınırları aşmak için paralel bilgisayar sistemlerinin önemi ve çeşitleri, matematiksel problemlerin paralel algoritmalar ile nasıl çözülebileceği ve bu çözümlerin bir yazılım sistemi ile nasıl gerçekleştirilebileceği sunulmuştur. Bunun yanında bir paralel bilgisayarın nasıl kurulacağı çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Simulation and its main component, scientific computing, has been providing great opportunities to scientists and engineers. While doing this the need for more computing power and computing capabilities is growing. In this thesis, the use of simulation, its relationship with scientific computing, the limits of computer performance and the ways to overcome these limits, solving mathematical problems using parallel computing methods and the ways of implementing these methods has been presented. In addition the ways of building parallel computers has been studied.