Potasyum uygulamalarının sera koşullarında yetiştirilen sırık domatesin (Lycopersicon esculentum L. var. Şimşek) verim ve verim unsurlarına etkileri
Effects of potassium applications on yield and yield components of stick tomato (Lycopersicon esculentum L. var. Şimşek) grown in greenhouse conditions
- Tez No: 283456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma, toprağa artan dozlarda uygulanan potasyumun sırık domatesin verim ve verim unsurlarına etkilerini tespit etmek amacıyla 2010 yılında Antalya'nın Varsak Kasabasındaki bir çiftçi serasında yapılmıştır. Denemede Antalya yöresinde yaygın olarak yetiştirilen sofralık Şimşek sırık domates çeşidi test edilmiş ve 0 (kontrol), 4, 8, 12 ve 16 kg K2O/da dozları uygulanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, en yüksek domates verimi (19 574 kg/da) 12 kg K2O/da dozu ile elde edilmiştir. Potasyum dozlarının domates verimi ve verim unsurlarına etkisi istatistiki olarak önemli olup uygulamalara göre gövde çapları 14.12-14.99 mm arasında değişmiştir. Bitki boyu 173.05-181.69 cm, meyve çapı 70.33-73.84 mm, meyve sayısı 29.20-34.57 adet/bitki, meyve ağırlığı 160.45-185.63 g, delinme direnci 2.45-2.99 kg/cm2, pH 5.10-5.20 ve briks ise %3.67-3.97 arasında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effects of potassium applied into soil in the increasing doses on the yield and yield components of stick tomato in a farmer?s greenhouse in Varsak town of Antalya in 2010. In the experiment, Şimşek fresh tomato variety commonly grown in Antalya around was tested and 0 (control), 4, 8, 12 and 16 kg K2O da-1 doses were applied.According to the results, the highest yields (19 574 kg da-1) were got from 12 kg K2O da-1 dose. The effects of potassium doses on tomato yield and yield components were statistically significant, plant body diameter were changed between 14.22 and 14.99 mm according to the applications. The plant length 173.05-181.69 cm, fruit diameter 70.33-73.84 mm, fruit number per plant 29.20-34.57, fruit weight 160.45-185.63 g, penetration resistance 2.45-2.99 kg cm2, pH 5.10-5.20 and brix 3.67-3.97% were determined.