Manisa Kavaklıdere göletinin mühendislik jeolojisi
Engineering geology of Manisa Kavaklidere small dam
- Tez No: 283526
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmada, Manisa ilinin Alaşehir ilçesine bağlı Kavaklıdere Kasabasından geçen, Değirmendere üzerinde inşa edilmesi planlanan Kavaklıdere Göletinin mühendislik jeolojisi özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Geç Miyosen yaşlı Acıdere Formasyonuna ait sedimanter kayaçlar üzerinde yer alan gölet aks yeri ve yakın çevresinin temel zemininin jeoteknik özellikleri, arazi ve laboratuvar deneyleriyle belirlenmiştir.Suyla temas etmesiyle kolayca dağılan gevşek çimentolu sedimanter kayaçlardan karot örneği almak için, laboratuvar ortamında farklı bir yöntem geliştirilmiştir. Böylelikle kayaçların indeks ve mühendislik özellikleri belirlenebilmiş ve kayaçların çok düşük tek eksenli basınç dayanımına sahip olduğu gibi suda dağılmaya karşı duraylılığının da çok düşük olduğu görülmüştür.Gölet aksı boyunca yer alan sondajlarda yapılan basınçlı su deneyleriyle, kayaçların geçirimsiz veya çok az geçirimli kayaç sınıfında yer aldığı belirlenmiş; presiyometre deneylerine göre kayaçların izin verilebilinir taşıma güçleri ve oturma miktarları hesaplanmış ve daha sonra kayaçların malzeme ve kütle özelliklerinden yararlanılarak Jeolojik Dayanım İndeksi (GSI) sınıflama sisteminde ki yeri belirlenmiştir.Gölet rezervuar alanında yer alan kayaçların iri tane (çakıl) miktarları ile kayma direnci parametleri arasında ampirik bir yaklaşımda bulunmak için kayaçların tane oranları, fotoanaliz yöntemiyle belirlenmeye çalışılmış ve iri tane oranının arttmasıyla, kayacın içsel sürtünme açısının da arttığı, kohezyonun azaldığı görülmüştür.Zayıf çimentolu sedimanter kayaçlar üzerinde inşa edilmesi planlanan gölet aks yerinin şev stabilitesi irdelenmiş ve aks yerinde yapılacak herhangi bir kazı sonrasında şevlerin kaymaya karşı güvenlik katsayısının azaldığı görülmüştür.Yapılan arazi ve laboratuar incelemeleri sonunda, zeminin güçlendirilmesi şartıyla, çalışma alanında, zonlu toprak dolgu tipinde bir göletin inşaa edilebilmesinin mümkün olunabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to identify geological engineering properties of the Kavaklıdere Small Dam which is being planned to be located on the Değirmendere river which flows near Kavaklıdere village located near Manisa?Alaşehir province. Geotechnical properties of the sedimentar rocks were determined with both land and laboratory tests.In order to preparate core samples from waek cemented sedimentar rock materials, we improved a different laboratory method. Thus, engineering and index properties of rock materials were determined.According to piezometer measurements in the area, bearing capacity and amount of the settlement were calculated. After that, by using the materials and mass properties of rocks, we determined location of the rocks in the Geological Strength Index .In order to get an emprical approach between the amount of big pebbles in rocks and its shear strength, we used image analysis. According to these results, we determined that when proportion of the big pebbles in the rocks were increasing, this caused the internal friction angle to increase but the cohession to decrease.When the stability of the small dam axis slopes planned to be built on weak sedimentary rock was assesed, it has been found that observed the safety factor of the slope was decrease during the construction of the axis.As a result of the field and laboratory studies, a small dam can be built in the area, after taking the necessary precautions.