Mikrokapsülasyon tekniği ile iyileştirici bandaj üretimi
Production of wound dressing with microcapsulation technics
  1. Tez No: 283529
  2. Yazar: ÖZLEM TOPBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MERİH SARIIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsanlığın başlangıcından beri tekstil ürünleri insanları çevresel koşullardan korumak amacıyla üretilmekte ve kullanılmaktadır. Yıllar geçtikçe tekstil ürünlerinin özellikleri, kalitesi ve kullanılma konforu artmış, sonunda günümüzde tekstil ürünleri günlük hayatımızda önemli bir yer edinmiştir. Tüm bu gelişmelerin sonucu olarak da, tekstil ürünleri bandajlar ya da yapay dokular gibi tıp alanında da kendine bir yer bulmuştur. Bununla birlikte, ilaç taşıyıcı sistemleri taşıyan tekstil ürünleri geçen yüzyılın sonuna kadar geliştirilememiştir. Klasik dozaj formlarının yanı sıra, tıbbi tekstillere tedavide yer verilmesinin en önemli sebeplerinden biri, bazı etkin maddelerin tabletler ya da kapsüller gibi oral dozaj formları halinde alındığında metabolizasyondan sonra inaktif hale gelebilmesi ya da etki gösterebilmeleri için çok yüksek dozda alınmalarının gerekli olmasıdır.Bu çalışmanın amacı antienflamatuvar etkin madde içeren mikropartiküllerin oluşturulması ve bu mikropartiküllerin ortopedik destek materyaline aplike edilmesidir. Antienflamatuvar etkin madde ve etil selüloz polimeri emülsiyon/solvent uzaklaştırma ve püskürterek kurutma yöntemi ile kapsüllenerek ilaç yüklü mikropartiküller hazırlanmıştır. Elde edilen mikropartiküller üzerinde diferansiyel taramalı kalorimetri, FT-IR (Fouier Transform Kızılötesi Spektroskopisi), X ışını difraktometresi, partikül boyutu analizi ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Uygun niteliğe sahip mikropartiküller ortopedik destek materyaline aplike edilmiştir. Etkin madde miktar tayinleri ise in-vitro ilaç salım çalışmaları ile belirlenmiştir. Aplikasyon ve tekrarlı yıkamalar sonrasında mikropartikül varlığı ve durumu taramalı elektron mikroskobu kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the dawn of mankind textile materials have been produced and used to protect people from the surrounding environment. Over the years, textile properties like quality and wearing comfort have improved, and it is true to say that textile materials are an important aspect of our everyday lives. Logically, textile materials have found their way in the medical field as well, e.g., artificial aortas and bandages. However, advanced functional textile drug delivery systems were not developed until the end of the last millennium. Besides the classic dosage forms, one of the most important reasons of using the textiles in medical industry is that, some active agents become inactive after metobolisation or they should be taken rather high dosage to influence.The aim of this study is to form microparticules which contains anti-inflammatory and to apply the resultant to the orthopedic support material. Drug loaded microparticules were prepared anti-inflammatory active material encapsulated with ethyl cellulose polymer by emulsion/solvent evaporation and spray drying method. Characterization studies were performed on the resulting microparticules by differential scanning calorimeter, FT-IR (Fourier transformation ? infrared spectroscopy), X-ray diffractometer, particle size analyze and scanning electron microscope. The microparticules which are appropriate properties were applied onto the orthopedic support material. The release of the active substances from the prepared textile material was investigated by in-vitro drug release studies. After the application and washing cycles, the presence and the situation of the particule was analyzed with the use of scanning electron microscope.