Yüzeysel su kalitesinin risk esaslı yönetimi
Risk based management of surface water quality
- Tez No: 283566
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Environmental Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrolik Hidroloji ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sunulan çalışmada literatürde kabul görmüş QUAL2K akarsu kalite modeline Gediz havzasında yer alan ve IV. Sınıf su kalitesine sahip Nif Çayı'nın tüm fiziksel, hidrolik, hidrolojik özellikleri doğru olarak tanımlanarak, kalite davranışının gözlemlenmesi ve alınabilecek önlemlerin olası etkilerinin irdelenmesi hedeflenmiştir.Çalışmada mevcut durumun kurak, sulak ve ortalama akım koşullarındaki yaz (kurak) ve kış (sulak) dönemleri ayrı ayrı ele alınarak model kalibrasyonu gerçekleşmiştir.Çalışmanın bir sonraki adımında ise alınacak önlemlerin olası etkilerini irdelemek üzere arıtma tercihleri ve teknolojilerine yönelik 4 farklı senaryo geliştirilmiş ve bu tedbirlerin alınması halinde su kalitesinin akarsu boyunca değişimi gözlenmiştir. Böylece havza yönetim kararlarını alırken temel öncelikler sağlıklı bir şekilde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study it was aimed to introduce all physical, hydraulic, hydrological properties of Nif River located on Gediz Base and having water quality of Class IV correctly to the QUAL2K river quality model widely accepted in the literature and to observe quality behavior of the river and to discuss the possible effects of the measures that might be taken.Model calibration was made in the present study considering the summer (arid) and winter (watery) periods of the current situation separately under the arid, watery and average flow conditions.In the next phase of the study, 4 different scenarios were developed for treatment preferences and technologies in order to possible effects of the measures to be taken and changes in water quality along the river was observed in the case of taking such measures. Thus, basic priorities were put forward in a healthy was in making base-management decisions.