Digital filtering for communication signals using FPGA technology
FPGA kullanarak haberleşme sayısal işaretlerinin süzülmesi
- Tez No: 283565
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günlük ihtiyaçlarda kullanılan cihazlardan, yüksek teknoloji araştırmalarına kadar geniş bir yelpazede kullanılan sayısal sistemlerin temel elemanı entegre devrelerdir. Değişik amaçlar için kullanılan ve farklı tipleri bulunan bu entegre devrelerin, bilinen birden fazla tasarım ve üretim teknolojileri vardır.FPGA sayısal tasarımda entegre devrelerin üretimi için farklı bir yol sunan yeni bir teknolojidir. Dünyada FPGA üreten bir kaç şirket bulunmaktadır ve bu FPGA'ların ortak noktası belirli yazılım standartlarına sahip Verilog ve VHDL olarak bilinen donanım tabanlı komut dilleridir. Bu tezde sayısal sinyallerin VHDL kullanılarak oluşturulan entegre devre ile süzülmesi anlatılmaktadır.VHDL kullanılarak sayısal süzme için tasarlanan entegre kısmına ilaveten verilerin iletiminde rol oynayan ardışık alıcı, ardışık gönderici, erteleme gibi işlemlere yarayan çevresel modüller de VHDL kullanılarak oluşturulmuş ve algoritmaları anlatılmıştır.Haberleşme sayısal işaretlerinin FPGA içinde süzülmesi için seri haberleşme modülleri aracılığıyla veri gönderilmiş ve alınmıştır. Süzme için belirli örnekleme frekansına ve bit genişliğine sahip ses dosyaları kullanılmıştır.Ayrıca tasarımda kullanılan VHDL komutlarının mantık haritaları, sayısal süzgeç tasarımı, modül instantiation, değişik süzme mimarilerinin birbirinden farkları ve tasarım boyunda izlenen yol, açıklamalarla birlikte sonuçlar kıyaslanarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Base element of digital systems which are used in a very wide area between daily life and or hi-tech research applications is ICs (Integrated Circuits). There are several technologies for designing and producing these IC?s which are used for several applications.FPGA (Field Programmable Gate Array) is a new technology which provides a different new way to develop these integrated circuits. It is produced by a few companies around the world and common property of these FPGA?s is they can be configured by the hardware descriptive languages Verilog and VHDL (Verilog Hardware Descriptive Language) which have base standards. Filtering of digital signals on implemented hardware using these languages is explained in this thesis.Together with explanation of developed filter which is created by VHDL command lines, algorithm of serial communication modules which are needed for data communication in the project like transmitter, receiver and delayer are also explained in this thesis.To test the constructed modules in FPGA digital data is transmitted and received through serial port of FPGA. Audio files which have specific sampling frequency and bit depth are used for testing filtering characteristics.In addition, subjects like algorithm of VHDL modules, digital filter construction, module instantiation, differences of filter architectures and design process are explained and results are compared. Also several software are used in the design process and it is explained how to use them in this thesis.