Computer based system control using voice input
Bilgisayar tabanlı sesle sistem kontrolü
- Tez No: 283575
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNDÜZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Konuşma tanıma insan sesinin bilgisayar ya da elektronik aletler tarafından algılanmasıdır. Konuşma tanıma yöntemiyle elektronik bir aygıta ses komutları verebilir ve kontrol edebiliriz. Bu projede bilgisayar üzerinden ses komutları ile bir elektronik aygıtı basit olarak kontrol etme amaçlanmıştır. Ayrıca konuşmacı tanıma da bu projede uygulanmıştır.Bu çalışmada konuşma tanıma teorisi kısaca anlatılmıştır. Ses sinyalinden özellik çıkarma metodu olarak mel frekansı kepstrum katsayıları metodu, ses sinyallerini birbirleriyle karşılaştırmak için ise dinamik zaman kırpma yöntemi kullanılmıştır. Konuşmacı tanıma için de aynı yöntemler uygulanmıştır.Konuşma, mikrofon vasıtası ile bilgisayara kaydedilir ve bilgisayar, konuşulan sese göre seri port üzerinden, tasarlanan donanım kartındaki uygun çıkışı kontrol eder.Bilgisayar üzerindeki tüm çalışmalar MATLAB isimli bilgisayar yazılımı üzerinde yapılmıştır. MATLAB üzerinde, hem ses sinyalleri kaydedilir hem de bu ses sinyalleri işlenerek donanım kartı kontrol edilir.
Özet (Çeviri)
Speech recognition is the perception of human voice by computer or electronic devices. Using speech recognition we can give voice commands to an electronic device. Simple control of a hardware device by voice commands via computer is aimed at this project. Also speaker recognition is performed in the project.In this thesis, theory of speech processing and recognition is told briefly. As feature extraction method, mel frequency cepstrum coefficients and as comparison method between speeches, dynamic time warping methods are used. For speaker recognition the same methods are also used.Speech is recorded via microphone into the computer and computer program recognizes the speech command and by serial port, appropriate output is activated on the designed hardware according to the spoken command.All work is done on computer on MATLAB software. Speech is recorded, processed and given output to the hardware by MATLAB.