Vibration analysis of cracked frame structures
Çatlaklı çerçeve yapıların titreşim analizi
  1. Tez No: 283580
  2. Yazar: AHMAD İBRAHEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu Çalışmada, çatlak derinliğinin ve yerinin, çerçeve yapıların düzlem içi serbest titreşimine, burkulma yüküne ve dinamik kararlılığına olan etkileri Sonlu Elemanlar Metodu kullanılarak incelenmiştir. Kırılma mekaniği prensipleri kullanılarak dikdörtgen kesitli bir kiriş için çatlak elemanı geliştirilmiştir. Çatlak derinliğinin ve yerinin, çok bölümlü ve çok katlı çerçevelerin ilk dört doğal frekansına, burkulma yüküne, birinci dinamik kararsızlık bölgesine etkisi üç boyutlu grafikler halinde verilmiştir. ANSYS ve SolidWorks programlarının analiz sonuçları ile çalışmadan elde edilen sonuçların karşılaştırılmasından oldukça yakın değerler elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this work, the effects of crack depth and crack location on the in-plane free vibration, buckling and dynamic stability of cracked frame structures have been investigated numerically by using The Finite Element Method. For the rectangular cross-section beam a crack element is developed by using the principles of fracture mechanics. The effects of crack depth and location on the first four natural frequency, first critical buckling load and the first dynamic unstable region of multi-bay and multi-store frame structures are presented in 3D graphs. The comparison between the present work and the results obtained from ANSYS and SolidWorks shows a very good agreement.