Preparation and characterization of activated carbon from Posidonia oceanica (L.) dead leaves
Posidonia oceanica (L.) ölü yapraklarindan aktif karbon eldesi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 283592
  2. Yazar: MEHMET ULAŞ DURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÇAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Posidonia oceanica (L.) Akdeniz'de yaşayan endemik bir türdür. Posidonia oceanica (L.) diğer kara bitkileri gibi sezonal olarak yapraklarını dökmekte ve dökülen bu yapraklar kıyılarda birikim yapmaktadır. Ancak, kıyılarda birikim yapan bu ölü yapraklar Türkiye'de çöp olarak nitelendirilmektedir. Bu atık maddeler aktif karbon üretiminde öncü madde olarak kullanılabilir. Bu çalışmada Posidonia oceanica (L.) ölü yapraklarından kimyasal aktivasyon ile aktif karbon üretimi yapılmıştır. Üretimde ilk önce çinko klorür ile doyurulma yapılmış, daha sonra azot atmosferinde karbonizasyon işlemi yapılmıştır. Karbonizasyon sıcaklığı oda sıcaklığından 600 oC'ye kadar çıkarılmıştır. Üretilen aktif karbonların SEM, FT-IR, SBET ve pore yapısı parametleri ile karakterizasyonu yapılmıştır. Üretilen Posidonia oceanica (L.) ölü yaprakları tabanlı kimyasal aktivasyonu yapılmış aktif karbonların, farklı başlangıç konsantrasyonlarında, farklı karbon miktarlarında, farklı pH'larda, farklı sıcaklıklarda sulu çözeltilerden metilen mavisini uzaklaştırmadaki adsorpsiyon potansiyeli bulunmuştur. Sonuçlar artan ZnCl2 konsantrasyonunun (%0'dan %45'e) BET yüzey alanını, mikro ve mezo por hacmini ve metilen mavisi adsorpsiyon kapasitesini arttırdığı gözlenmiştir. Sonuç olarak Posidonia oceanica (L.) ölü yaprakları aktif karbon üretiminde öncü madde olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Posidonia oceanica (L.) is an endemic species in the Mediterranean Sea. As other terrestrial plants, Posidonia oceanica (L.) patches off seasonally and these dead leaves of Posidonia oceanica (L.) accumulate on the beaches. However, tonnes of this dead leaves on the beaches are considered as the waste material in Turkey. These wastes can be used as raw materials for the production of activated carbons. In this study activated carbons were prepared by chemical activation from Posidonia oceanica (L.) dead leaves. The preparation process consisted of zinc chloride impregnation followed by carbonization in nitrogen atmosphere. The carbonization temperature was raised to 600 °C from room temperature. Prepared activated carbons were characterized by SEM, FT-IR, SBET and pore structural parameters. The adsorption capacities of Posidonia oceanica (L.) dead leaves based chemically activated carbons to remove methylene blue from aqueous solution under varying conditions of initial concentration, carbon dosage, pH, temperature were investigated. The results showed that the increased ZnCl2 concentration (0% to 45%), increased BET surface area, micro and mezo pore volume and the adsorption capacity on MB as well. In conclusion, dead leaves of Posidonia oceanica (L.) can be used as a raw material for preparation of activated carbon.