Şekil bellekli alaşımların (nikel ve diğer element bazlı) ark ergitme yöntemiyle üretimi, metalurjik yapılarının tayini ve özelliklerinin incelenmesi
Production of shape memory alloys (ni-base and other base) by ark melting, investigation of their metallurgical
  1. Tez No: 283602
  2. Yazar: ELİF ZEHRA EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, NiTi ve Ti-Nb-Al alaşımlarını üretmek ve bunların şekil hafıza özelliklerini incelemektir. Çalışmada, farklı kompozisyonlarda Nikel-Titanyum ve Titanyum-Niyobyum-Alüminyum şekil hafızalı alaşımları vakum ark ergitme metodu ile üretilmiştir. Elde edilen alaşımlardan bazılarına farklı ısıl işlemler uygulanmıştır.Tüm numunelerin mikroyapı ve kimyasal kompozisyonları sırasıyla, optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskobuyla (SEM) incelenmiştir. Ayrıca, X-ışınları difraktometresi (XRD) kullanılarak alaşımların faz yapıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to produce NiTi and Ti-Nb-Al shape memory alloys and investigate their behavior. NiTi and Ti-Nb-Al alloys with different elemental compositions were prepared from high purity materials using a vacuum arc melting furnace under a protective environment. Several heat treatment procedures were applied to some of the alloy samples.Microstructural and compositional properties of the alloys were characterized by optical microscope and energy dispersive X-ray analyzer (EDX) attached to a scanning electron microscope(SEM). In addition, phase structures of the alloys were studied by using a X-ray diffractometer (XRD).