Filtrasyonda kullanılan materyallerin kullanım özelliklerinin geliştirilmesi
Improving the application characteristics of filter media
- Tez No: 283644
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SEVİL YEŞİLPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde birçok endüstri baca gazlarının çok miktarda parçacık içermesi problemi ile karşı karşıyadır. Endüstriler emisyon oranlarını azaltmak için filtrasyon sistemleri de denilen parçacık kontrol cihazları kurmaktadır. Bu sistemlerde kullanılan filtrasyon materyali toz toplama işlemini yerine getirirken, ortam koşulları nedeniyle üzerinde statik elektrik yükü oluşturmaktadır. Eğer bu statik elektrik sistemden uzaklaştırılamazsa sistemin tamamen yanması veya patlamalar gibi çeşitli tehlikelere sebebiyet vermektedir.Bu çalışmada poliesterden üretilmiş iğneli keçe filtre materyallerine anti-statik özellik kazandırılması hedeflenmiştir. Anti-statik özelliğin geliştirilmesi için poliester iğneli keçelere RF plazma tekniği ile farklı güç seviyeleri ve sürelerde, farklı gaz ve monomerler uygulanmıştır.Araştırmada farklı güçler, farklı gaz / monomerlerle, farklı sürelerde, farklı akış oranlarında ve farklı plazma odacığı sıcaklıklarında yapılan RF plazma işlemlerinin poliester filtre kumaşlarına anti-statik özellik kazandırmak için yeterli olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, many industries face the problem that their exhaust gas contains too many particles. In order to reduce their emission rates, industries use particulate control devices, which are also called as filtration systems. During the filtration process, static electricity accumulates on the filtration materials of these systems. If this static electricity can not be removed from the systems, it will cause problems like explosion or burning of the complete systems.The aim of this study is to impart anti-static behaviour to the filtration materials manufactured from needle punched polyester nonwovens. With this aim, RF plasma treatments of different monomers and gases were applied to needle punched polyester nonwovens at different power levels with different durations.The recursor, flow rate and temperature were not sufficient to impart anti-static property to the filtration materials of polyester fibres.