CBS tabanlı maden ruhsat bilgi sisteminin oluşturulması
Creating the mining licence information system based on geographical information system (GIS)
- Tez No: 283643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), konumsal ya da konumsal olmayan verilerin bilgisayar ortamına aktarılmasını, depolanmasını ve amaca yönelik bu verilerin kullanılarak çeşitli konumsal, sayısal, sözel analizlerin yapılabilmesini sağlar. Ülkemizde CBS çeşitli sektörlerde yoğun bir şekilde kullanılırken, madencilik sektöründe kullanımı yaygınlaşmamıştır. Bu çalışmada, CBS' nin madencilik sektöründeki uygulanabilirliği ve sektöre sağlayacağı faydaların gösterilmesi hedeflenmiştir.Bu çalışma kapsamında yazılan program ile maden ruhsat alanlarına ait haritaların istenilen formatlarda planlanması, ilgili ruhsat alanlarına ait veri tabanlarının kolay yönetilebilir ve analiz edilebilir şekilde oluşturulabilmesi, oluşturulan verilerin dijital ortamda saklanabilmesi ayrıca harita üzerinden seçilen ruhsat sahaları ile ilgili bilgileri güncelleme ve bilgilere erişim kolaylığının sağlanması amaçlanmıştır.Sonuç olarak; bu çalışma ile geliştirilen CBS Tabanlı Ruhsat Bilgi Sistemi'nin, ülke kalkınmasında önemli bir yere sahip olan madencilikte, maden üretiminin ilk aşamasında ilgili sahanın ruhsat temininin ve takibinin yapılabilmesini sağlayarak madencilik sektörüne ve maden mühendislerine büyük kolaylık sağlayacağı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
GIS enables spatial or nonspatial data to be transferred or stored into computers and various spatial, numerical, verbal analysis to be made by using this data prepared for this purpose. Although GIS has been used immersely in many fields, it hasn?t been widely used in mining.The aim of this study is to show the applicability of GIS in mining and its benefits for this field. By the help of the software developed in the scope of this study, it is aimed to plan the maps belonging to area of mining licence in the desired format, creating database related to licence field in an easy?guided and easy?analyzed manner.Also, it is aimed to store the data in computers, to update information and to make the access easy to the data related to licence area chosen from the map. Finally, Information Licence System based on Geographical Information System (GIS) developed by this study will be helpful to the miners and mining in supplying and tracking the licence of related fields in the first step of mining production.