Tekstil kompozitleri üzerine bazı çalışmalar
Studies on textile composites
- Tez No: 283674
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KURBAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez kapsamında kompozit içerisinde takviye malzemesi olarak kullanılmak üzere tüp şeklinde örülmüş ve çözgü yatırımlarına sahip tekstil önşekilinin atkılı düz örme makinesinde üretimi üzerinde çalışılmıştır.Atkılı örme makinelerinde tüp şeklinde örülmüş kumaşa çözgü yatırımları yerleştirilebilmesi için örme makinesinde yapılması gereken değişiklikler ve eklemeler belirtilmiştir, tasarımları yapılmıştır. Tasarımlar doğrultusunda el örme makinesi üzerinde değişiklikler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca çözgü yatırma sistemi tasarlanmıştır, imal edilmiştir ve örme makinesinin üzerine monte edilmiştir. Çözgü yatırım düzeneğine sahip geliştirilmiş olan bu el örme makinesinde tüp formunda ve çözgü yatırımlarına sahip numune de üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within this thesis, the manufacture of warp inlaid tubular knitted preforms, which are to be used as the reinforcement materials in the composites, on weft knitting machine has been studied.The changes and modifications, which are needed to be done on the weft knitting machines so that warp inlaid tubular knitted preforms can be manufactured, have been indicated and designed. The changes have been done on the hand knitting machine based on the given designs. Warp inlaying system has also been designed, manufactured and has been assembled on the hand knitting machine. The tubular specimen with warp inlays have also been manufactured on this warp inlay system equipped hand knitting machine.