Chaotic modulation and alpha-stable noise parameter modulation methods in spread spectrum communication
Geniş bandlı haberlşemede kaotik modülasyon ve alfa-kararlı gürültü parametre modülasyonu yöntemleri
  1. Tez No: 283675
  2. Yazar: MEHMET EMRE ÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT ACAR SAVACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezde, geleneksel geniş bandlı haberleşme tekniklerine alternatif olarak, sonyirmi yılda kaotik dinamik sistemlerin senkronize edilebilmesiyle birlikte geliştirilenve gürültü benzeri geniş spektruma sahip kaotik işaretleri taşıyıcı işaret olarakkullanan kaotik haberleşme sistemlerinden esinlenerek, gürültü benzeri kaotiktaşıyıcı işaret kullanmak yerine, gürültünün kendisini taşıyıcı işaret olarak kullananrassal haberleşme sistemleri sunulmuştur.Bu tezin başlangıç aşamasındaki itilgücü, literatürde var olan kaotik haberleşmesistemlerindeki gizliliğin kırılabilir olmasından dolayı, yüksek frekanslardaçalışabilecek daha güvenli yeni kaotik haberleşme sistemlerini geliştirmek olmuştur.Bu itilgüç ile tezin ikinci bölümünde, literatürdeki kaotik haberleşme sistemleri anahatları ile sunulduktan sonra, kablosuz haberleşme sistemlerinde kullanılabilecek,kaotik taşıyıcı işareti istenen yüksek frekanslara taşıyan, yeni bir kaotik haberleşmesistemi sunulmuştur.Üçüncü bölümde ise Gauss olmayan dağılımlara sahip gürültülü ortamlardadoğrusal olmayan dinamik sistemlerin durumlarının kestirilmesi için geliştirilmişolan parçacık süzgeçleri sunulduktan sonra, yeni önerilen kaotik haberleşme sistemiile dürtüsel dağılımla maskelenmiş kaotik işaretin Gauss gürültülü kanal boyuncailetildikten sonra alıcı tarafında parçacık süzgeci ile kestirilip alıcı tarafındaki kaotikdinamik sistemin verici tarafındaki kaotik dinamik sistemle senkronize edilmesiyle,ileti işaretinin güvenli bir şekilde tekrardan oluşturulması amaçlanmıştır.Tezin dördüncü bölümünde literatüre yeni olarak önerilen rassal haberleşmesistemlerinde, iletici kısmında üretilen alfa kararlı dağılıma sahip rassal işaretler,taşıyıcı işaret olarak, ikili kodlanmış ileti işaretini Gauss gürültüsüne sahip kanalboyunca alıcıya iletmektedirler. Alıcı kısmına Gauss gürültüsüyle karışmış olarakulaşan rassal işaretler, alıcı kısmında önerilen en küçük kareler, özilinti, kesirli düşükmertebeden moment yöntemlerine dayanarak kestirildikten sonra ikili kodlanmış iletialıcıda tekrardan oluşturulabilmiştir. Tatmin edici bit hata başarımları hesaplanan, buönerilen ilk rassal haberleşme sistemleri ile, güvenli haberleşme açısından literatürdevar olan yöntemler üzerinde güvenilirlik açısından üstünlük sağlanmakta olup, rassalhaberleşme alanında daha ileri çalışmaların tetiklenmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the inspiration from the chaotic communication systems, in which noise likesignals, chaotic signals, have been used as carrier signals due to their broad-bandfrequency spectrum, which have been widely studied in the last twenty years as analternative to the conventional spread spectrum techniques by the discovery of thesynchronization of chaotic dynamical systems. In this thesis, new randomcommunication systems in which noise itself is used as a random carrier instead ofusing chaotic carrier have been introduced.Motivation at the beginning stage of this thesis was to develop more securechaotic communication systems since the security in the existing chaoticcommunication systems could have been easily broken. With this motivation, at thesecond chapter of the thesis, after introducing the main ideas of the existing chaoticcommunication systems, new secure chaotic communication system operating athigh frequencies for wireless communication have been introduced.At the third chapter of the thesis, after introducing the particle filters which wasdeveloped to estimate the states of the nonlinear dynamical systems in non-Gaussianenvironments, by the newly proposed communication schemes, secure recovering ofthe message signal has been aimed by masking the message carrying chaotic signalwith impulsive noise and transmitting it through the Gaussian noise channel andestimating the chaotic signal by using particle filter while achieving synchronizationof the receiver with the transmitter.At the fourth chapter, in the newly proposed random communication schemes,random signals with alpha stable distributions produced in the transmitter part aresent to the receiver through the Gaussian noise channel as random carriers of binarycoded message signal. At the receiver part, random carriers mixed with the Gaussiannoise are estimated by least squares, correntropy and fractional order momentsmethods and hence the binary message signal may be recovered. With these newlyproposed unique secure random communication schemes of which satisfactory biterror performances have been obtained, triggering of further studies in randomcommunication field is expected.