Synthesis, structural characterization, antimicrobial activity and DNA-binding of new homo and hetero multi-dentate macromolecule ligands and their transition metal complexes
Yeni homo ve hetero çok dişli makromolekül ligantlar ve geçiş metali komplekslerinin sentezi, yapısal karakterizasyonu, mikrobiyal aktiviteleri ve DNA?ya bağlanma davranışları
  1. Tez No: 283705
  2. Yazar: SERHAT GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZ MOHAMMED AGHATABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yeni aza-oxo-thia makromolekül ligandlar (L1-L11) ve 2,6-bis(((1H-benzo[d]imidazol-2-yl)thio)methyl)pyridine ligandının (L10) PdX2 (X: Cl, Br, I) ve ZnX2 (X: ClO4, Br, I ) ilekompleksleri sentezlendi. Bu ligandların ve komplekslerin yapısal özellikleri elementel analiz,iletkenlik ölçümü ve FT-Raman, FT-IR, 1H, 13C NMR spektroskopileri ile incelendi. Buligand ve komplekslerin antimikrobiyal ve antifungal aktiviteleri bazı bakteri ve mayakültürlerine karsı disk difüzyon ve seyreltme metodu ile belirlendi. Disk difüzyonu metoduile elde edilen sonuçlar Amikacin, Cefotaxime, Ampicillin, Vancomycin, Ketaconazole,Clotrimazole, Nystatin, Ketaconazole, Clotrimazole gibi standart antibakteriyel maddelerekarsılastırıldı. Seyreltme metodu ile elde edilen sonuçlar Gentamicin ve Nystatin standartantifungal maddelerle karsılastırıldı.
Özet (Çeviri)
Three series of mixed aza-oxo-thia macromolecule ligands (L1-L11) and the complexesof 2,6-bis(((1H-benzo[d]imidazol-2-yl)thio)methyl)pyridine ligand (L10) with PdX2 (X: Cl,Br, I) and with ZnX2 (X: ClO4, Br, I ). The structural feature of these ligands and thecomplexes were studied by elemental analysis, conductivity measurements, FT-Raman, FTIR,1H and 13C NMR spectroscopy. The antimicrobial and antifungal activities of the ligandsand complexes were evaluated using disk diffusion method and dilution method, againstseveral bacteria and yeast cultures. The obtained results from disk diffuion method werecompared with Amikacin, Cefotaxime, Ampicillin, Vancomycin, Ketaconazole, Clotrimazole,Nystatin, Ketaconazole, Clotrimazole. The results from dilution method were compared withGentamicin and Nystatin.