Isparta-Gönen arasındaki pliyo-kuvaterner havzanın aktif ve pasif kaynaklı sismolojik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the plio-quaternary basin between Isparta-Gonen by the active and passive source seismological techniques
- Tez No: 283747
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ZAKİR KANBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Isparta'nın kuzey bölünmünde kalan Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) yakın çevresi ile Gönen arası bölgede kalan hatlar boyunca ana kaya derinliği ve bu derinliğe kadar ki çökel yapının yapısal özelliklerini belirlemek için yansıma sismolojisi ve yüzey dalgaları analizi uygulaması (ReMi) yapılmıştır. Elde edilen veriler uygun veri işlem aşamalarından geçirilerek sismik kesitler elde edilmiştir. Bu kesitlerde ana kaya hattının varlığı tespit edilmiş ve bu derinliğe kadar ki çökel yapının sismik stratigrafisi yorumlanmıştır.SDÜ kampüs alanından şehir merkezine doğru uzanan yansıma profilinde ana kayanın yaklaşık 165 metre derinliğe kadar olan kısmı görüntülenmiştir. Yansıma kesitinde anakaya dalımının profil boyunca devam ettiği gözlemlenmiş dolayısıyla anakaya tabanının daha derinde olduğu anlaşılmıştır. Çünür ile şehir merkezi arasında ve Söbü dağı kuzeyinden Gönen'e doğru ReMi profilleri atılmış ve 100 metre derinliğe kadar Vs derinlik ve hızları ile ReMi kesitleri elde edilmiştir.. Bu alandaki ReMi kesitiyle birlikte değerlendirildiğinde yapıyı örten çökel yapının kum, çakıl-kum ardalanması, çakıl-tüf ardalanmaları şeklinde olduğu tespit edilmiştir. Söbü dağı kuzeyindeki ReMi kesiti anakayanın daha ılımlı daldığı ve üzerini örten çökel yapının Vs hızının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.Elde edilen veriler ile alana ait sismik hız, anakaya derinliği ve tabaka kalınlıkları belirlenerek gerekli mühendislik parametreleri ortaya konmuştur. Çünür'den alınan ReMi kesitinde alüvyon ortamda 100 metre derinlik içerisinde sismik hızın 760 m/s'ye varmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
To observe the depth of bedrock and the structural properties of the sediment between Isparta and Gonen, the techniques of surface waves analysis (ReMi) and seismic reflection are used. The seismic sections were obtained by the applying the appropriate data processing techniques. The bedrock and related sedimentary structures were determined by interpreting the seismic sections.By the seismic reflection section trending from Suleyman Demirel University (SDU) campus to Isparta downtown area, the part of bedrock (165 m in depth) and he thicknesses of layers were imaged. it was observed that the interface regarding bedrock dip continues up to this depth. The reflection section indicates that the bedrock depth should be deeper at the center of the basin. ReMi data was collected at two area, one is between Cunur and Isparta downtown area, and the other is from north of Sobu mount to Gonen. Vs velocities and corresponding layers were identified up to 100 m in depth. The evaluating the reflection and ReMi (Cunur) sections together, the geological units were identified as sand, gravel-sand and gravel-tuff alternation. ReMi section of the northern Sobu showed that the bedrock slope is more moderate than that of southern SDU and the geological units sedimentation have higher Vs velocities.By the obtained data, the necessity engineering parameters such as seismic velocities, bedrock depth and layer thicknesses were determined. However, the alluvial velocity has not been reached 760 m/s, in 100 m ReMi (Cunur area) depth section.