Sanat yapıtlarından alıntılamanın Picasso resimleri üzerinden irdelenerek resim anasanat atölye öğrencilerinin çalışmalarına katkısı
The contribution of adaptation of artworks, examined through Picasso paintings, to the work of students of main painting art workshop
  1. Tez No: 381552
  2. Yazar: LEYLA KODAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Araştırmada sanat hayatı boyunca ünlü yapıtlardan alıntı yapmak suretiyle birçok ürün ortaya koyan Picasso ve eserleri, Isparta ve Antalya'da sanat eğitimi alan güzel sanatlar fakültesi resim bölümü 3. Sınıf öğrencilerine rol model olmuştur. Bu araştırma, sanat eğitimi alan bireylere, geçmişten günümüze dek uzanan büyük sanat yapıtlarının ve sanatçılarının yol gösterici ve bu eserleri, yapıldığı dönemleri ve sanatçılarını tanıyarak, onlardan beslenerek özgün eserler üretebilmenin ilk basamaklarından biri olacağı düşünülerek gerçekleştirilmiştir. Ayrıca sanat eğitimi sürecinde öğretim yöntemlerinden biri olan sanat yapıtlarından alıntılamanın, bu sürece büyük katkılar sağlayacağı umulmaktadır. Bu doğrultuda araştırmanın sanat yapıtı, sanatçı ve sanat yapıtlarından alıntılamanın, sanat eğitimi alan bireyler ve izleyiciler arasındaki ilişkileri yeniden yapılandırmak adına önemli olacağı düşünülmektedir. Araştırmanın evrenini, Akdeniz Bölgesinde bulunan Antalya ve Isparta illeri, çalışma grubunu ise 2013- 2014 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde eğitim gören Isparta ilinde bulunan Süleyman Demirel Üniversitesi ve Antalya ilinde bulunan Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakülteleri Resim Bölümü 3. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma Isparta İlinde bulunan Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü 3. sınıf öğrencilerinden oluşturulan Deney Grubu ve Antalya ilinde bulunan Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü 3. Sınıf öğrencilerinden oluşturulan Kontrol Grubu ile toplamda otuz öğrenci ile gerçekleştirilmiştir.“Sanat yapıtlarından alıntılamanın Picasso resimleri üzerinden irdelenerek resim anasanat atölye öğrencilerinin çalışmalarına katkısı”konulu bu araştırma kapsamında, araştırmanın problemlerine cevap aramak amacı ile deney ve kontrol gruplarına uygulanmak üzere konularını peyzaj ve figürlü kompozisyonun oluşturduğu öntest-sontest ve kalıcılık testleri yapılmıştır. Uygulamada öntest kapsamında her iki gruba da araştırma konusuyla ilgili bilgi verilmeden çalışmalar yaptırılmıştır. Öntest sonrasında sadece deney grubu öğrencilerine araştırma konusuyla ilgili bilgi verilmiş, kontrol grubu öğrencilerine araştırma konusu ile ilgili bilgi verilmemiştir. Son olarak her iki gruba kalıcılık testi uygulanmıştır. Bu testler sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin başarıları arasında fark olup olmadığı SPSS programıyla yapılan bağımsız t-testi analizleriyle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Picasso and his art works, who has presented many works by adapting many famous works into his art during his life, has been a role model for the junior students of faculty of fine arts, art division, located in Isparta and Antalya. This study is expected to be one of the first steps for the art students to produce unique art works by knowing the great artists from past to present, their art works, their periods, adapting their guidance and studies. In addition, it has been forgotten that adapting from art works, which is one of the teaching methods, during the education process contributes to the process. In this respect, the research is expected to be significant in terms of restructuring the relationship between the individuals receiving art education and audience by including the works of art, artists and adaptation of great art works. The research population consists of Antalya and Isparta provinces located in the Mediterranean Region; and the study groups consist of junior students of Suleyman Demirel University of Isparta and Akdeniz University of Antalya majoring in painting department of faculty of fine arts during the academic year of 2013-2014 in spring semester. The research was carried out with a total of thirty students classified as control and experimental groups; where the students of Süleyman Demirel University painting department of faculty of fine arts were selected as the experimental group and the students of Akdeniz University painting department of faculty of fine arts were selected as the control group. The pre-test, post-test and retention tests, with the subjects of landscape and figurative compositions, were applied to the control and experimental groups within the scope of the study, with a topic of“The contribution of adapting from art works through examining the Picasso Paintings to the work of the painting arts studio students”, in order to find answers to the problems included in the study. In practice, some studies were performed on both groups without any notice within the scope of the pre-test. After the pre-test, only the students of experimental group have been notified, but the students of control group have not been informed about the topic of the study. At last, the retention test was applied to both groups. As a result of these tests, the difference between the achievements of the groups has been presented by analyses of independent-test with SPSS software.