Demiryolu ulaşımının kentsel gelişim üzerindeki etkileri ve Isparta kenti örneklemesi
The effects of the railway transportation on urban growth and the case of Isparta city
- Tez No: 283763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kentlerin gelişim açısından doğal bir uyum sağlama yeteneği vardır. Kentsel gelişim daima aynı kuralları ya da standart süreçleri izlememekle birlikte bölgeler arasında, kültürler arasında hatta aynı kent içerisinde bile kentsel gelişme örüntüsü bakımından geniş bir çeşitlenme vardır. Bu çeşitlenme aynı zamanda coğrafyayla ilişkili olan zamanla değişim gösterebilen bir olgudur. Kentleşme coğrafi ve tarihsel bağlamda ekonomik, fiziksel, toplumsal, politik, yönetsel, teknolojik, çevresel, kültürel, dinsel, sanatsal vb. her türden kentsel bileşenin etkileşiminden oluşan bir döngüdür. Kentin ve kentsel gelişimin en önemli unsurlarından birisi de ulaşımdır. Ulaşım genel anlamda insanların ve yükün taşınımı olarak tanımlansa da kentsel planlama bağlamında kentlerin ve bölgelerin mekânsal ve ekonomik gelişimleri üzerinde büyük etkisi olan bir sistem olduğu açıktır. Ulaşım; ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal ve mekânsal faaliyetlerin bütününde önemli rol oynayan bir faaliyettir.Gelişimini kentleşme ile eş zamanlı ve karşılıklı ilişki içinde geliştirerek sürdüren ulaşım çok modlu bir sistem olup zaman içinde başlı başına bir endüstri halini almıştır. Bu modlardan biri olan demiryolu 1829'dan sonra, karayolu ve denizyolu ulaşımına meydan okur bir şekilde ortaya çıkmıştır. Daha büyük bir hız ve güvenlik sağlayarak kara ve deniz yolu ulaşımının önüne geçmeyi başardıysa da ilerleyen süreç içerisinde bireysel ulaşımın önem kazanması / kazandırılması sebebiyle gölgede kalmıştır. Ülkemizde ise Cumhuriyetin kuruluş yıllarında kurgulanan ?yurdu demir ağlarla örmek? düşüncesi zamanla diğer az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi karayolu ağırlıklı ulaşım politikalarına ve uygulamalarına yenik düşmüştür. Bu durum ülkemizdeki birçok bölgeyi etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Cities have a natural capability about adaptation on growth. Urban growth not follows the same rules and standarts all the time however there is a variety about urban growth pattern between regions, cultures and even in the same city. This variety is a formation that, has relations between geography and changes in time. In geographic and historical context, urbanization is a circular reason that comes into being with economical, phisical, social, political, managerial, technological, environmental, cultural, religional, artistic reasons and all manner of the component of the city. One of the most imprtant component of the urban and urban development is transportation. In general meaning the term ?transportation? can define, movements of humans and loads in one place to another. But in urban planning discipline its clearly comprehensible that transportation is a reason that largely effects on the spatial and economical development of the regions and cities. Transportation is a action that acts an important part on economical, social, cultural, spatial and managerial activities. Transportation, which is a multi-moded system, keeps on development in synchronization and relation between urbanization comes to a state of industry in times. Railway transport, which is a mode of transportation appears in a challanger way to road and maritime transport in 1829. Railway transport provides more speed and more safety in comparison with road and maritime transport and this situation takes railway transportation to the foreground. But in developing process railway transportation sent to the background because of the highly interrest of the individual transportation (road transportation). In our country the idea of the ?Knitting the country with iron networks? was defeated to road transport based transportation policies and applications like as other underdeveloped or developing countries. And this situation affects many regions in our country.