Yeni organokobaloksimler ve bor köprülü türevlerinin sentezi, yapısı ve spektral özellikleri
Synthesis, structure and spectral properties of new organocobaloximes and their bor bridged derivatives
  1. Tez No: 283787
  2. Yazar: MUKADDER ERDEM TUNÇMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KARİPCİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak, 4-(kloroasetil)bifenil, kloroasetilklorür ve bifenil kullanılarak Friedel-Crafts açillemesine göre aluminyum klorür varlığında hazırlanmıştır. Kuru HCl gazı varlığında 4-(kloroasetil)bifenil ile izopentil nitritin reaksiyonuyla 1-(4-fenilfenil)-2-kloro-2-hidroksiimino-1-etanon (kloroketoksim) elde edilmiştir. Sonra, 1-(4-fenilfenil)-2-kloro-2-hidroksiimino-1-etanon ve hidroksilamin hidroklorür ile 4-bifenilkloroglioksim hazırlanmıştır. 4-Bifenilkloroglioksimin p-kloranilin ve naftil-(1)-amin ile reaksiyonu sonucunda da 4-arilaminobifenilglioksim türevleri (ligandlar, H2L) hazırlanmıştır.İki farklı dioksim ligandı kullanılarak [Co(HL)2R(H2O)], [Co(HL)2RAPy] ve [Co(HL)2RPy] (R=izopropil, allil, benzil) genel formülündeki yeni organokobaloksimler sentezlenmiştir. Sonra [Co(HL)2RPy] genel formülüne sahip organokobaloksimlerin C2H6OBF3 ile reaksiyonundan BF2+ köprülü dioksim kompleksleri [CoL2RPyB2F4] sentezlenmiştir. Ayrıca [Co(HL)2RPy] genel formülüne sahip organokobaloksimlerin 1,10-phenantroline ve Cu(ClO4)2.6H2O ile reaksiyonundan da üç merkezli dioksim [CoL2RPy(Cu-phen)2](ClO4)2 kompleksleri sentezlenmiştir.Ligandlar ve onların komplekslerinin yapıları elemental analiz, manyetik susseptibilite, molar iletkenlik, 1H-NMR, FT-IR, ICP-OES, ve TG-DTG verileriyle aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, 4-(chloroacetyl)biphenyl was prepared from chloroacetylchloride and biphenyl in the presence of aluminium chloride according to Friedel-Crafts acylation. 1-(4-Phenylphenyl)-2-chloro-2-hydroximino-1-ethanone (chloroketo oxime) was obtained by reacting 4-(chloroacetyl)biphenyl with izopentylnitrite in the presence of dry HCl gase. Then, 4-biphenylchloroglyoxime was prepared by the 1-(4-phenylphenyl)-2-chloro-2-hydroximino-1-ethanone and hydroxylamine hydrochloride. 4-Arylaminobiphenylglyoxime derivatives (ligands, H2L) were prepared from 4-biphenylchloroglyoxime reacting with p-chloroaniline and 1-napthylamine.New organocobaloximes with the general formula, [Co(HL)2R(H2O)], [Co(HL)2RAPy] and [Co(HL)2RPy] (R=izopropyl, allyl, benzyl) were synthesized by using two different dioxime ligands. Then, BF2+ bridged dioxime complexes [CoL2RPyB2F4] were synthesised afterwards from the reaction of organocobaloximes with the general formula [Co(HL)2RPy] with C2H6OBF3. Moreover trinuclear dioksim complexes [CoL2RPy(Cu-phen)2](ClO4)2 were synthesised from the reaction of organocobaloximes with the general formula [Co(HL)2RPy] with 1,10-phenantroline and Cu(ClO4)2.6H2O.The ligands and their complexes were characterized by elemental analyses, magnetic susceptibility, molar conductivity, 1H-NMR, FT-IR, ICP-OES and TG-DTG data.