Low load greywater and municipal wastewater treatment by membrane bioreactor
Membran biyoreaktör ile düşük yüklü grisu ve evsel atıksu arıtımı
- Tez No: 284128
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERDİNÇLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Membran Biyoreaktörler (MBR) atıksu arıtımında popüler hale gelmişlerdir. Mükemmel çıkış suyu kalitesi sunmaları ve geleneksel atıksu artıma tesislerinde kullanılan birçok arıtma ünitesi ihtiyacını ortadan kaldırmaları MBR'ları yeniden kullanım uygulamalarında tercih edilebilir kılmaktadır. Evsel atıksuyun özellikle de evsel atıksuyun büyük bir parçası olan grisuyun tekrar kullanımı en yaygın yeniden kullanım uygulamalarından biridir. Arıtılmış grisu rezervuar suyu, sulama suyu, araç yıkama, yangından korunma, kazan suyu ve çimento üretimi gibi kullanma-suyu amaçlı alanlarda kullanılabilir. Grisuyun güvenli bir şekilde tekrar kullanılabilmesi için yasal düzenlemelere, insan sağlığı ve çevre üzerindeki sosyal kabullere uygun olmasını sağlayacak yeterli bir arıtım ve dezenfeksiyon gerekmektedir. Bu çalışmada Batık Membran Biyoreaktörlerin (MBR) düşük yüklü grisu ve evsel nitelikli atıksuların arıtımındaki etkinliği araştırmaktadır. Arıtılmış grisuyun kalitesi, bu suların Türkiye ve ABD'de tekrar kullanım potansiyelini göstermek amacıyla Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Yasal düzenlemeler veya kılavuzlar baz alınarak değerlendirilmiştir. MBR düşük yüklü grisu atık su ve evsel atıksu arıtımında başarılı bulunmuştur. Grisu arıtımında en iyi sonuçlar en yüksek MLSS konsantrasyonlarında elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar Yönetmeliklerle karşılaştırıldığında, parametrelerin çoğunda tatmin edici sonuçlar olduğu gözlenmiştir. Bunun yanında, fekal ve toplam koliform için elde edilen yüksek giderme verimlerine rağmen, çıkış suyu konsantrasyonları bazı standartların mikrobiyal gereklilikleri açısından tatmin edici bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Membrane Bioreactors (MBRs) have become popular in wastewater treatment. Offering excellent permeate quality and eliminating several treatment unit used in conventional wastewater treatment plants due to their special design have made MBRs preferable in reuse applications. Reuse of domestic wastewater and especially greywater, a great part of domestic wastewater, is one of the most widespread reuse applications. Treated greywater can be used for non-potable purposes like toilet flushing, irrigation, washing of vehicles, fire protection, boiler feed water and concrete production. Safe reuse of greywater for non-potable purposes requires an appropriate treatment and the disinfection of the wastewater in terms of regulations and human concern over health and environment. This study investigates the efficiency of Submerged Membrane Bioreactors (MBRs) in the treatment of low-load greywaters and domestic wastewaters. The quality of the treated greywater samples were evaluated based on the Regulations or Guidelines in Turkey and U.S.A to show the potential of these waters to be reused for non-potable purposes in Turkey and United States. MBR was found to be successful in terms of low-load greywater and domestic wastewater treatment. In the treatment of greywater, the best results were achieved at highest MLSS concentrations. When the obtained results were compared with respect to the Regulations, it was observed that satisfactory results were fulfilled in most of the parameters in greywater treatment. However, despite higher removal efficiencies for fecal and total coliform, permeate concentrations were not satisfactory in terms of microbial quality requirements of some standards.