Impact of rice husk as litter material on biogas generation from chicken manure
Altlık olarak kullanılan kavuzun tavuk gübresinden biyogaz üretimine etkisi
  1. Tez No: 284127
  2. Yazar: GÜLNAZ POLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK DEMİREL, PROF. DR. TURGUT T. ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Canlı hayvan üretiminin artması ile önemli miktarda organik atık oluşmaktadır. Bu atıkların yönetiminin düzgün yapılmaması ciddi çevre ve sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Riskleri minimuma indirmek için bu atıkların doğru yönetimi çok önemlidir. Ek olarak, tarım endüstrisi de, işlenmesi gereken büyük miktarlarda atık (kavuz, saman, çimen) üretmektedir. Türkiye' de 235 milyon kanatlı hayvan kapasitesi ile yaklaşık 17.000 kanatlı çiftliği bulunmaktadır. Bu veriler ışığında, Türkiye' de kanatlı gübresi potansiyeli yaklaşık 5.5 milyon ton/yıl' dır. Bu çalışmada, altlık olarak kullanılan kavuzun farklı oranlarının, tavuk gübresinin anaerobik parçalanmasından oluşan biyogaz oranına etkisi araştırılmıştır. Bu amaç ile tavuk gübresi ve farklı oranlarda ki kavuz mezofilik anaerobik şartlar altında karıştırılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda, kümülatif biyogaz oluşumunun, artan kavuz oranı ile azaldığı gözlemlenmiştir. Diğer taraftan, metan ve karbondioksit bileşimi anlamında biyogaz kompozisyonunun, metan konsantrasyonunun artan kavuz oranı ile arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in production and concentration of intensive livestock activities are producing an important amount of organic wastes. Poor management of these wastes could cause serious environmental and health problems. It is necessary to implement proper management options to minimize the risks. In addition, agriculture industry that generates a big amount of wastes (rice husk, straw, grass) is also producing a surplus of residues that is necessary to treat. In Turkey there are approximately 17.000 poultry farms, with a total capacity reaching 235 million poultry. According to these statistics, in Turkey, poultry manure potential is approximately 5.5 million ton/year. In this study the impact of different amount of rice husk as a litter material on biogas generation from anaerobic digestion of chicken manure was investigated using batch reactors. For this purpose chicken manure and different amount of rice husk were mixed and digestate under mesophilic anaerobic conditions. Within the scope of this study, it was found that cumulative biogas generation of the reactors was affected negatively with increasing concentrations of rice husk. On the other hand, composition of the biogas, in terms of methane and carbon dioxide contents, methane concentration in biogas increased with increasing RH ratio.