Hibrit kaplama yöntemi ile ZnO/Cu2O güneş pili yapımı
ZnO/Cu2O solar cell production via hybrid coating methods
- Tez No: 284146
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP HAMEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
İnsan nüfusu arttıkça enerji tüketimi de artmaktadır. Tüketimin atmasıyla beraber enerji ihtiyaçları da artmaktadır. Bu ihtiyacın karşılanması için kullanılan fosil yakıtların hızla tükendiği ve çevreye verdikleri olumsuz etkiler bilinmektedir. Bu sebeple son yarım asırdır bilim insanları özellikle yenilenebilir enerji kaynakları ile enerji üretimi üzerine araştırmalar yaparak özellikle fosil kaynaklara olan alternatif enerji kaynakları üzerinde yoğunlaşmaktadır.Bugün bilim insanları çevreye zararsız ucuz enerji üretimini esas alan çalışmalara hız vererek rüzgâr türbini, hidrojen yakıt pili ve güneş pili çalışmalarına ağırlık vermektedir. Bu çerçevede özellikle ülkemiz iklimi açısından güneş enerjisi ile enerji üretimi yöntemleri üzerinde çalışılması önem taşımaktadır.Bu çalışmada, güneş pili yapımında kullanılan ZnO ve Cu2O ince film katmanların elektrokimyasal ve döndürme kaplama tekniği (spin coating) ile elde edilmesi uygulama olarak gerçekleştirilmiştir. Yarıiletken bileşiklerden ZnO elektrokimyasal ve Cu2O ise döndürme kaplama tekniği ile kaplanmış karbon pastası ile kontaklar alınmıştır. Yapılan güneş pillerinin I-V grafiği, SEM görüntüsü ve UV-vis grafiği ölçülerek güneş pili karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While human population is growing up, energy consumption is increasing. Hence, energy demand is increasing too. The supplier of this energy is fossil-fuels based sources which are well known toxic natural sources for the Earth?s greenhouse effect, decreasing rapidly. Therefore, especially in last half of a century, scientists have researched for new kind of energy sources as an alternative to fossil-fuels.Today, scientists have been working for wind turbine, hydrogen fuel cells and solar cell technologies as non-toxic and low cost alternative energy sources. For this reason, taking into consideration the climate of our country, to work on alternative energy systems based on solar energy is very important.In this study, ZnO and Cu2O thin film layers obtained via ECD and Spin Coating, respectievly. External contacts of produced solar cell device obtained by carbon paste material. Obtained solar cell device characterized via I-V, UV-vis spectroscopy and SEM image measurements.