Türkiye'nin Smyrnium L. cinsinin (Umbelliferae) türleri üzerine morfolojik ve palinolojik bir çalışma
Morphological and palinological investigation on species of Smyrnium L. (Umbelliferae) of Turkey
  1. Tez No: 284198
  2. Yazar: FATMA MUNGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Türkiye' de altı tür ile temsil edilen Smyrnium L.(Umbelliferae) türleri üzerine morfolojik ve palinolojik bir araştırma yapılmıştır. Türlerin deskripsiyonları genişletilmiştir. Türlere ait yeni yayılış alanları belirlenmiştir. Türlerin detaylı morfolojik çizimleri ve herbaryum fotoğrafları çalışmaya eklenmiş, merikarpları ve polenleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Ayrıca polenlerin sayısal değerleri ışık mikroskobu (I.M) yoluyla Wodehouse yöntemi ile hazırlanan preparatlardan yararlanarak elde edilmiştir. Merikarplar siyah ile koyu kahverengi arasında, tamamı böbreksi tipte olup büyüklükleri farklılıklar göstermektedir. Merikarpların sırt şekilleri bütün türlerde dış bükey, yüzey süsleri bakımından; S.olusatrum L. tuberkulat-foveat, S.pefoliatum L. ruminat, S.rotundifolium Miller striat, S.cordifolium Boiss. tuberkulat-foveat, S.connatum Boiss. & Kotschy tuberkulat-rugoz ve S.creticum Miller ise tuberkulat-rugoz tiptedir. Smyrnium polenleri büyüklük ve polen ornemantasyonu bakımından benzerlik göstermektedir. Altı türe ait polenlerin hepsi aynı karaktere sahiptir. Polenler trikolporat, polen tipi prolat, tektum regulat, P/E oranı 1.38 ile 1.49 arasındadır.
Özet (Çeviri)
Morphological and palinological research of Smyrnium L. (Umbelliferae) which is represented six species in Turkey were studied. The descriptions of the species have beeen expanded. The distribution of species in Turkish Flora have been added. The drawings and herbarium photographs of species samples have been firstly presented via this study. The pollen grains and mericarps belonging to species samples have been taken photographs via scanninig electron microscope (SEM). In addition, the numerical values of pollen were obtained using preparations which prepared with Wodehouse method via light microscope(L.M). Mericarps between darkbrown to black colour, reniform and sizes show vary. Dorsal shapes are convex, surface ornemantation types; S.olusatrum L. tuberculate-foveate, S.pefoliatum L. ruminate, S.rotundifolium Miller striate, S.cordifolium Boiss. tuberculate-foveate, S.connatum Boiss. & Kotschy tuberculate-rugose and S.creticum Miller tuberculate-rugose. Pollens are similar in terms of size and ornemantation. Pollen grains are remarkably uniform in six species. Pollen grains of Smyrnium taxa are generally tricolporate, shape of the grains prolate. Tectum is uniformly rugulate. P/E ratio ranges from 1.38 to 1.49.