Biyodizelin soğuk akış özelliklerinin incelenmesi
Investigation of cold flow properties of biodiesel
  1. Tez No: 284203
  2. Yazar: NAZMİYE RASİMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN TEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, optimum soğuk akış özelliklerine sahip bir biyodizel üretilmesiamaçlanmıştır. Bu amaçla bitkisel ve hayvansal kaynaklı on farklı yağdan (Ayçiçeği,mısır, soya, kanola, zeytin, susam, fındık, iç, balık yağları) aynı şartlarda biyodizelörnekleri üretilmiş ve bu örnekler akma, CFPP ve bulutlanma noktası gibi soğuk akışkarakteristikleri açısından analiz edilmişlerdir. Sonuç olarak aynı şartlarda farklıyağlarla yapılan denemelerin ardından soğuk akış özellikleri açısından en iyi yağınmısır yağı olduğuna karar verilmiştir. Hammadde maliyeti dikkate alınarak çalışmayamısır yağı ile devam edildi. Belirlediğimiz mısır yağı için en uygun reaksiyon şartlarınıincelemek için çeşitli parametreler kullanıldı. Bu parametreler; sıcaklık, reaksiyonsüresi, alkol/ yağ oranı, katalizör oranı ve karıştırma hızı olarak seçildi. Optimumparametreler: 50C sıcaklık, 30 dakika reaksiyon süresi, hacimce 1/5 yağ/alkol oranı,%0.75 (ağırlık/hacim) katalizör ve 300 rpm karıştırma hızıdır. Optimum şartlarda:bulutlanma -4C, akma -10C ve CFPP noktaları -12C olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that to produce a biodiesel sample having improved cold flow properties. To obtain the most appropriate source, biodiesel samples were produced from nine different triglyceride feedstocks (sunflower oil, corn oil, soybean oil, canola oil, olive oil, sesame oil, hazelnut oil, beef tallow and fish oil). Corn oil was found to be best in terms of cold flow properties. Effects of different esterification parameters on cold flow properties of corn oil-biodiesel such as cloud point (CP), pour point (PP) and cold flow plugging point (CFPP) were investigated. The examined reaction parameters were the reaction temperature, reaction time, alcohol-to-oil molar ratio, amount of catalyst and stirring speed. The optimum parameter levels for esterification reaction in terms of cold flow properties were found to be 50C for temperature, 30 minutes for reaction period, 5.15:1 for alcohol-to-oil molar ratio, 0.75 % for catalyst percentage (w/v), and 300 rpm for stirring speed. Under these parameter levels, a confirmation experiment was carried out. The cold flow properties were found to be CP, -4C; PP, -10C; and CFPP, -12C for the biodiesel sample produced under optimum reaction parameters.