Evaluation, characterization and engine performance of complementary fuel blends of butanol-biodiesel-diesel blends from aleurites moluccanus as potential alternative fuels for ci engines
Dızel motorlar için alternatif yakıt olarak aleurites moluccanus'den üretilmiş biyodizelın, bütanol-biyodizel-dizel karışımlarının karakterizasyonu ve motor performansının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 476257
  2. Yazar: MEBROUK MEKAOUSSİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDELAZIZ EMADELDIN ABDELAZIZ MOHAMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yenilenebilir özelliğinden dolayı biyodizel, dünya genelinde dikkat çekmektedir. Ancak, biyodizelin özelliğinin ve kalitesinin artırılması gerekmektedir. Son zamanlarda, altrnatif yakıt olarak metanol ve etanolden başka bütanolünde dizel yakıtına karıştırılarak kullanılması olumlu düşüncelerin başlamasına neden olmuştur. Bu tez, bütanol-dizel-biyodizel karışımının potansiyel alternatif yakıt olarak değerlendirilmesi üzerinedir. Biyodizel Aleurites moluccanus yağından üretilmiştir. Yedi farklı oranda bütanol-dizel-biyodizel karışımı hazırlanmıştır. Hazırlanan yakıt örneklerinin kinematik viskozitesi, yoğunluk, alevlenme noktası, donma noktası, akma noktası ve soğuk filtre tıkanma noktası gibi birçok özellikleri test edildi. Ayni zamanda, tüm örneklerin FT-IR, TGA ve DSC özellikleri belirlendi. Karışımları değerlendirmek için önemli özelliklerinden olan motor performansı ve egzoz emisyonlarından fren gücü, fren torku, fren özgül yakıt sarfiyatı, karbon monoksit, hidrokarbonlar, azot oksitler ve egzoz gaz sıcaklığı değerlri tespit edildi. Sonuçlar olarak, bütanol-dizel-biyodizel karışımları saf biyodizele göre daha iyi soğuk akış özelliklerine sahip olurken, kinematik viskozite ve yoğunluklar da iyileşmeler ve Euro dizel özellikleri ile benzer özellikler göstermektedir. Testlere göre, tam yükte fren gücü, hidrokarbonlar ve karbon monoksit salınımlarında Euro dizele göre azalma gözlemlenirken, fren özgül yakıt sarfiyatında artış gözlemlendi. Genel olarak, karışım biyodizel-dizel karışımlarına güzel bir alternatif olarak gözükmektedir. Böylece, bütanol-biyodizel-dizel karışımı fosil yakıt yerine kullanılabilecek potansiyel bir sürdürülebilir yakıt olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Biodiesel has gained worldwide attention due to its renewable aspects. However, biodiesel needs more properties and quality improvement. Compared to methanol and ethanol, butanol has been considered as a favourable alternative fuel or additive CI engines. The objective of the present work is to evaluate butanol-diesel-biodiesel blends as potential alternative fuels. Biodiesel has been produced from Aleurites moluccanus oil. Seven blends were prepared with different butanol/diesel/biodiesel percentages/ratios. All samples were tested for some important properties such as kinematic viscosity, density, flash point, cloud point, pour point and cold filter plugging points. Moreover, FT-IR, TGA and DSC of all blends were also analyzed. Important engine and emissions performance parameters such as brake power (BP), brake torque, brake specific fuel consumption (BSFC), carbon monoxide (CO), hydrocarbons (HC), nitrogen oxides (NOx) and exhaust gas temperature (EGT) were also studied in the work to evaluate the blends. Results revealed that the butanol-diesel-biodiesel blends improve the properties of pure biodiesel such as kinematic viscosity and density while keeping acceptable range for cold flow properties and they show similar trends to the properties of Euro-diesel. A reduction in BP, HC and CO was observed for all blends at full load compared to Euro-diesel. However, an increase in BSFC was observed. Overall, the blends appear to be good alternatives to the biodiesel-diesel blends. Thus, butanol-biodiesel-diesel blends can be considered as a potential sustainable fuel to substitutes for fossil diesel.