Atıksu arıtma tesisi proseslerinin visual basic tabanlı AutoCAD modellemesi
Visual basic AutoCAD-based modeling of wastewater treatment plant processes
  1. Tez No: 284214
  2. Yazar: YAŞAR NURİ AKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENSAR OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bilgisayar teknolojilerinin hızla geliştiği günümüzde, bu teknolojiyi eğitim birimlerimize uygulamak gerekmektedir. Bir çok ekonomi alanlarında yazılımlar geliştirilmektedir. Özellikle otomasyon sistemleri artık her fabrikada olduğu gibi en basit laboratuvarlara girmiş durumda. Hız ve zaman kaybını önlemek için her kurum otomasyonla ilgili gelişmeleri kendi dünyasına almak zorunda kalmıştır.Bu kapsamda her alanda kullanılan otomasyon sistemlerini kullanmak, Çevre Mühendisliği için kaçınılmaz bir durumdur.Çalışma üç aşamadan ibarettir. Çalışmanın ilk aşamasında projede kullanılacak ünitelerin neler olacağına karar verilmiştir ve bunların formülleri çıkarılmıştır. İkinci aşamada bu formüller Visual Studio Net 2008 ortamında kodlanmıştır.Üçüncü ve son aşamada bu kodların AutoCAD ile otomasyonu sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
By the computer technology growing fast, it is necessary to apply this technology to the units of education. A lot of software has been developing in the economy field. Especially automation systems have taken its place in the most basic laboratories like every factory. In order to prevent the loss of time and speed every institution is obliged to incorporate the developments releted to automation. In this context, to use automation systems used in all field is an inevitable condition for Environmental Engineering.This study consists of three stages. In the first stage of the study, it has been decided what would be the units which are going to be used in the project and formulated them. In the second stage, these formulas are coded in Visual Studio NET 2008 environment. In the third and final phase the automation of these codes is provided with AutoCAD.