ZnO nanoyapıların elektrokimyasal depolama yöntemiyle büyütülmesi ve optik karakterizasyonu
Growth of ZnO nanostructures by electrochemical deposition and optical characterization
  1. Tez No: 284215
  2. Yazar: TARIK KARABEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN EFEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Geniş ve doğrudan bant aralıklı ZnO nanoyapılar, çözelti konsantrasyonu değiştirilerek aşırı p katkılı Silisyum altlık üzerine elektrokimyasal depolama yöntemiyle büyütüldü. Yapılan deneyler sonucunda çözelti konsantrasyonları değiştirilerek 5, 25, 50 ve 100 mM'lık ZnCl2 elektrolit çözeltilerinde -0,8-0,9 V aralığı referans potansiyelinde 70oC'de 60 dk süreyle ZnO nanoyapılar elde edildi. Bu şartlarda büyütme hücresi içerisinden O2 gazı geçirilerek çözeltinin oksijence doygun olması sağlandı. Ayrıca elektrodepolama süresince büyütme hücresi 12 V 50 W'lık tungsten lamba ile aydınlatıldı. Elektrokimyasal depolamadan sonra, numunelerin farklı sıcaklıklarda termal oksidasyonu yapılarak fotolüminesans ile optik özellikler, SEM görüntüleri ile nanoyapıların oluşumu karakterize edildi. 8-325 K arasında yapılan PL ölçümlerinden 25-50 mM ve 200oC'de yapılan oksidasyon ile optimum optik aktivitenin elde edileceği bu çalışmada gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Wide and direct band gap ZnO nanostructures were grown on highly doped p type Silicon substrates using electrochemical deposition by changing the electrolyte concentrations. As a result of the experiments ZnO nanostructures were obtained in ZnCl2 electrolyte solutions by changing the solution concentration of 5, 25, 50, 100 mM ZnCl2 at 70oC for 60 minutes. The reference potential was changed between -0,8-0,9 V. Under these conditions the solution was saturated with oxygen by passing oxygen through the growth cell. Also during the electrodeposition, the growth cell was illuminated with 12 V 50 W tungsten lamp. After the electrochemical deposition, the thermal oxidations of samples were taken at different temperatures. Optical properties were characterized through the photoluminescence measurements and formation of nanostructures was characterized through the SEM images. In this study, at 8-325 K range it was observed that optimum optical activity would be obtained through PL measurements made at 25-50 mM and 200oC oxidation.