Türkiye'de yaş meyve ve sebze pazarlamasında aracılar bakımından en uygun kanalın belirlenmesi
Determination of the most appropriate marketing channel in terms of marketing agents for fresh fruit and vegetable produce in Turkey
  1. Tez No: 284247
  2. Yazar: ESRA KADANALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT DAĞDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Türkiye'de yaş meyve ve sebze pazarlamasında çeşitli kanallar mevcuttur. Ancak çoğunlukla yaş meyve ve sebze pazarlaması toptancı hallerinde yapılmaktadır. Çalışmada üretim bölgesi olarak Mersin, tüketim bölgesi olarak Ankara Yaş meyve ve sebze toptancı halinde komisyoncu ve sevkiyatçı- tüccarlarla anket yapılmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'de yaygın yaş meyve ve sebze pazarlama kanallarından, en uygun olan kanal sağlık, maliyet, süre ve kayıt altına alınma kriterlerine göre belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yönteminden yararlanılmıştır. AHP sonuçlarına göre, Mersin Toptancı Halinde en uygun pazarlama kanalı Üretici? Üretim Merkezi Komisyoncusu? Tüketim Merkezi Komisyoncusu? Perakendeci ? Tüketici 0,4268 ilk sırada yer almakta bunu Üretici? Tüketim Merkezi Komisyoncusu? Perakendeci? Tüketici 0,3590 ile izlemektedir. Ankara Toptancı Halinde ise Üretici? Tüketim Merkezi Komisyoncusu? Perakendeci? Tüketici 0,4380 olarak belirlenmiştir. Kriterlerin değerlendirilmesinde Mersin toptancı halinde 0,4805 ile kayıt altına alma ilk sırayı almakta ve bunu 0,3504 ile maliyet kriteri izlemektedir. Ankara Toptancı halinde ise 0,4371 ile maliyet ilk sırayı almakta ve bunu 0,3959 ile kayıt altına alma izlemektedir. AHP'den elde edilen sonuçlara göre Tobit analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are various fresh produce marketing channels in Turkey. But marketing activities are more commonly done in Wholesale Fresh fruit and vegetable markets. In this study middlemen in Mersin which is the production location and Ankara which is the consumption area were interviewed. In this study, we tried to determine the most suitable fresh produce marketing channel according to criteria of health, cost, time and legal procedures. Analytical Hierarchy Process method (AHP) was used in this study. According to AHP results the most appropriate marketing channel in Mersin is; producer ? middleman in production area- middleman in consumption area- retailer- consumer by 0,4268. The second most appropriate marketing channel is; producer- middleman in consumption area- retailer- consumer by 0,3590. AHP results also show that the most appropriate marketing channel in Ankara is; producer- middleman in consumption area- retailer- consumption and second Producer- middleman in production area- middleman in consumption area- retailer- Consumer by 0,4380. When we evaluated criteria, in Mersin, wholesale market, recording was determined as the most important criterion by 0,4805 and cost was second by 0,3504. In Ankara the criteria of the cost is the most important by 0,4371. And second one is criterion of recording by 0,3959. The results of AHP were analyzed by Tobit Model.